Pierwsza tego typu globalna analiza pokazuje, że 398 tys. osób zmarło z powodu udaru, a 347 tys. z powodu chorób serca w wyniku przepracowania co najmniej 55 godzin tygodniowo. W latach 2000-2016, liczba zgonów spowodowanych chorobami serca w wyniku nadmiaru pracy wzrosła o 42 proc. a udaru o 19 proc.
Raport wskazuje, że obciążenie chorobami zawodowymi dotyczy w szczególności mężczyzn (72 proc.), osób mieszkających w regionach zachodniego Pacyfiku i Azji Południowo-Wschodniej oraz pracowników w średnim lub starszym wieku. Większość odnotowanych zgonów dotyczyła osób, które zmarły w wieku 60-79 lat i pracowały 55 godzin lub więcej tygodniowo mając od 45 do 74 lat.
Z badań przeprowadzonych wspólnie przez Światową Organizację Zdrowia i Międzynarodową Organizację Pracy wynika, że praca w nadgodzinach wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udaru o 35 proc. i zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu choroby wieńcowej o 17 proc. w porównaniu z pracą w godzinach od 35 do 40 godzin tygodniowo. Raport wskazuje również, że 9 proc. ludzi na całym świecie jest przepracowanych.
Dane zawarte w raporcie zgromadzono w 2016 roku. Okazuje się, że pandemia COVID-19 dodatkowo przyspieszyła zmiany, które mogą przyczynić się do dalszego wydłużania czasu pracy.
- Telepraca stała się normą w wielu branżach, często zacierając granice między domem a pracą - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Dodał, że żadna praca nie jest warta ryzyka udaru lub choroby serca. - Rządy, pracodawcy i pracownicy muszą współpracować, aby uzgodnić granice ochrony zdrowia pracowników - stwierdził szef WHO.
- Praca w wymiarze 55 godzin lub więcej tygodniowo jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia - skomentowała wyniki badań dr Maria Neira, dyrektor Departamentu Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia w WHO. - Nadszedł czas, abyśmy wszyscy, rządy, pracodawcy i pracownicy uświadomili sobie, że długie godziny pracy mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci - dodała.
Światowa Organizacja Zdrowia proponuje, aby rządy, pracodawcy i pracownicy podjęli konkretne działania w celu ochrony zdrowia pracowników. Wśród potencjalnych rozwiązań wymieniono: