Polska Press ma nowego prezesa. Tomasz Przybek wcześniej pracował w PAP i Fratrii

Tomasz Przybek został powołany na stanowisko prezesa wydawnictwa Polska Press. W przeszłości związany był z Polską Agencją Prasową i PW "Rzeczpospolita". Od 2020 roku kierował natomiast spółką Armatura Kraków.

Kandydaci na stanowisko prezesa Polska Press mieli jedynie cztery dni na zgłoszenia. Ostatnie CV można było dostarczyć w niedzielę 16 maja. We wtorek oficjalnie poinformowano, kto został wybrany na to stanowisko. 

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Tomasz Przybek nowym prezesem Polska Press

Jak podaje portal WirtualneMedia.pl, Tomasz Przybek wcześniej pracował w Polskiej Agencji Prasowej, Fratrii i PW "Rzeczpospolita". Pracował też jednak w spółkach państwowych, które nie były związane z mediami.

Tomasz Przybek w rozmowie z portalem podkreśla, że przez wiele lat brał udział w projektach, w tym w fuzjach czy restrukturyzacjach spółek związanych z branżą medialną. - Teraz po 15 latach niejako wracam do Polska Press, z czego bardzo się cieszę. W tym przypadku zdecydowanie będę stawiał na wzmocnienie firmy szczególnie w regionach. Jakość pracy, procesów, organizacji to moje priorytety. Najważniejsi są jednak Ci, którzy tworzą firmę, czyli jej pracownicy. To im chcę poświęcić największą uwagę, wspierać ich i z nimi budować rozwój firmy - zapowiada nowy prezes Polska Press.

Daniel Obajtek Organizacje międzynarodowe krytykują roszady w Polska Press. "Czystka"

Tomasz Przybek pracował ostatnio w Armaturze Kraków i RUCHU

Jak podaje z kolei "Press", od września 2020 roku Tomasz Przybek kierował spółką Armatura Kraków. Wcześniej, od października 2019 roku, zasiadał w radzie nadzorczej RUCH-u, która obecnie znajduje się w rękach Orlenu.

Od stycznia do października 2018 roku był członkiem zarządu Polskiej Agencji Prasowej. Odpowiadał za finalizację fuzji PAP z Przedsiębiorstwem Wydawniczym "Rzeczpospolita" - którym kierował od lipca 2016 do października 2018 roku. Jeszcze wcześniej (od czerwca 2012 do lipca 2016 roku) był prezesem zarządu spółki Fratria (która wydaje tygodnik "Sieci", miesięcznik "wSieci Historii" oraz prowadzi portale wpolityce.pl i wgospodarce.pl). Od października 1999 do grudnia 2005 roku był dyrektorem sprzedaży w oddziale Prasa Bałtycka grupie Polskapresse.

Orlen zapłacił 210 mln zł za Polska Press. 'Decyzja sądu nie ma wpływu na skuteczność fuzji' Orlen zapłacił 210 mln zł za Polska Press. "Decyzja sądu bezskuteczna"

Polska Press wydała również komunikat, w którym podkreśla, że Tomasz Przybek to "ceniony menadżer", który ma doświadczenie w branży wydawniczej i zarządzaniu dużymi grupami medialnymi w Polsce. W dokumencie pokreślono, że firma jest "w fazie integracji w ramach Grupy Orlen, co zagwarantuje dalszy stabilny rozwój spółki wydawniczej i przyniesie wymierne korzyści dla jej pracowników".

Orlen miał wstrzymać się z decyzjami właścicielskimi ws. Polska Press

Polska Press została wykupiona przez Orlen 1 marca 2021 roku, po błyskawicznej zgodzie na transakcję wydanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzja UOKiK została zaskarżona przez Rzecznika Praw Obywatelskich. W komunikacie Adam Bodnar napisał, że jego zdaniem urząd "niezbyt wnikliwie" zbadał zakup oraz zwrócił uwagę, że koncentracja tak wielu mediów przez Orlen (spółkę skarbu państwa) może zagrozić wolności słowa w Polsce. 

Sąd Okręgowy w Warszawie 8 kwietnia wstrzymał przyjęcie grupy wydawniczej Polska Press przez Orlen, aż do czasu rozpatrzenia skargi RPO. W postanowieniu sądu jest mowa także o tym, by Orlen wstrzymał się z decyzjami właścicielskimi. Mimo tego Orlen zaczął zmieniać członków zarządu wydawnictwa. Wbrew obietnicom Daniela Obajtka, który zapewniał, że nie będzie zwolnień, w Polska Press zwolniono też kilku doświadczonych redaktorów naczelnych. 

Dorota Kania Kania w zarządzie Polska Press. Nastroje "fatalne", szykują się "ewakuacje"

Więcej o: