PKN Orlen chce przejąć PGNiG. Do UOKiK wpłynął wniosek. "Jesteśmy zdeterminowani"

PKN Orlen złożył w poniedziałek wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia PGNiG. - Transakcja ta jest dla nas priorytetem, a złożenie, zgodnie z zapowiedziami, wniosku do Prezesa UOKiK pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by sprawnie i szybko ją sfinalizować - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Zobacz wideo Daniel Obajtek. Portret człowieka sukcesu

Przeprowadzenie procedury przejęcia PGNiG przez PKN Orlen przed odpowiednimi organami ochrony konkurencji to jeden z elementów listu intencyjnego podpisanego 14 lipca 2020 r. pomiędzy PKN Orlen a Skarbem Państwa - wyjaśnia w komunikacie Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Model transakcji oraz jej harmonogram zostaną wypracowane przez zespół składający się z przedstawicieli stron tego porozumienia. Fundamentem będzie rola PKN Orlen jako wiodącego podmiotu transakcji.

PKN Orlen chce zostać liderem zrównoważonej transformacji sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej

- Konsekwentnie realizujemy plan budowy koncernu multienergetycznego, który będzie mógł znacznie efektywniej konkurować na globalnym rynku i odpowiadać na wyzwania związane z transformacją energetyczną - powiedział Daniel Obajtek. Dodał, ze tylko silny koncern o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii.

Transakcja ta jest dla nas priorytetem, a złożenie, zgodnie z zapowiedziami, wniosku do Prezesa UOKiK pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by sprawnie i szybko ją sfinalizować

- powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Jak wyjaśniono w komunikacie, grupa Orlen dąży do tego, aby zostać biznesowym liderem zrównoważonej transformacji sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. W przypadku segmentu wydobycia, konsolidacja poprawiłaby efektywność operacyjną i inwestycją oraz umożliwiłaby skoncentrowanie się na złożach gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce i Europie. W zakresie energii elektrycznej powstałoby zintegrowane portfolio wytwórcze w kraju, oparte o efektywne elektrownie gazowe oraz odnawialne źródła energii, w tym morską energetykę wiatrową.

Komisja Europejska przekazała kompetencje do UOKiK w sprawie przejęcia PGNiG

Jak informowaliśmy wcześniej, PKN Orlen złożył wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG do Komisji Europejskiej, która przekazała kompetencje oceny transakcji do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego decyzja komisji stanowi wyraz "dużego zaufania do kompetencji i doświadczenia polskiego urzędu antymonopolowego".

PKN Orlen jest w trakcie przejęcia Grupy Lotos i Polska Press

Na przestrzeni lat do grupy Orlen włączone zostały m.in. ANWIL we Włocławku, czeski Unipetrol, litewska spółka ORLEN Lietuva i spółka Energa. Obecnie trwa również proces przejęcia grupy medialnej Polska Press oraz fuzja z Lotosem. Zanim nastąpi połączenie obu spółek, Lotos musi pozbyć się 30 proc. udziałów rafinerii Grupy Lotos oraz 80 proc. z 505 swoich stacji benzynowych. Takie warunki postawiła Komisja Europejska w ramach zapobiegania monopolizacji rynku.

Więcej o: