Bon turystyczny 2021. Zainteresowanie coraz większe. Do kiedy wykorzystać 500 zł na wakacje?

Przed wakacjami rośnie zainteresowanie bonem turystycznym - informuje prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska. W planach Sejmu jest przedłużenie jego ważności. Do kiedy trzeba wykorzystać Polski Bon Turystyczny, czyli 500 zł na wakacje?

Polski Bon Turystyczny wprowadzono w zeszłym roku, jako formę pomocy sektorowi turystyki w związku z pandemią koronawirusa. Bon o wartości 500 zł przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Według danych z marca z puli 4,2 mln bonów o łącznej wartości około 4 mld złotych aktywowano ponad 1,3 mln o wartości ok. 1,2 mld złotych. Wykorzystano dotąd jednak tylko około jedną trzecią aktywowanych dokumentów, którymi zapłacono ponad 400 tys. razy. Najnowsze dane wskazują, że aktywowano kolejne 200 tys. bonów wartych około 100 mln złotych. 

Zobacz wideo Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka pogoda w wakacje?

Bon turystyczny - do kiedy należy go wykorzystać?

Bon jest ważny jeszcze przez następne 10 miesięcy, do 31 marca 2022 roku. 

Przed okresem urlopowym i wakacjami widzimy rosnące zainteresowaniem bonem. Na jego realizację jest bardzo dużo czasu. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. Co istotne, nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze

- powiedziała PAP prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS - jej słowa cytuje radiozet.pl.

Na początku maja do Sejmu trafił rządowy projekt, zgodnie z którym ważność bonu miała zostać wydłużona o kolejny rok. Posłowie będą nad nim obradować na posiedzeniu w dniach 19-21 maja. 

Polski bon turystyczny najczęściej wykorzystywany jest w województwach: małopolskim (86 tys. bonów), pomorskim (84 tys.) oraz zachodniopomorskim (73 tys.).

Jak otrzymać 500 zł na wakacje?

Kod, który jest potrzebny do realizacji bonu turystycznego, można wygenerować na stronie ZUS. Po wejściu na Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) należy wybrać w zakładce "Ogólny" opcję "Polski Bon Turystyczny". Następnie klikamy w "Mój Bon" i już. Lista podmiotów, które honorują tę formę płatności znajduje się na stronie bonturystyczny.polska.travel. Zamieszczono tam również wskazówki, jak aktywować elektroniczny dokument. 

Więcej o: