Nowe świadczenie rodzinne PiS. 40 proc. jest przeciw. "Pieniądze nie biorą się z sufitu" [SONDAŻ]

Ponad 43 proc. Polaków popiera nowe świadczenie rodzinne PiS. Niemal 41 proc. wyraziło sprzeciw - wynika z nowego badania UCE Research, wykonanego na zlecenie money.pl. - Pieniądze rozdawane w programach społecznych nie biorą się z sufitu - skomentował prof. Piotr Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego. Chodzi o pomysł wypłacania 12 tys. zł na drugie dziecko.
Zobacz wideo Polski Ład zwiększy dzietność? Piecha: Będzie lepiej niż przy 500+

Z sondażu przeprowadzonego online na próbie 1122 osób wynika, że Polacy są podzieleni w sprawie "nowego 500 plus". Zwolenników nowego programu jest nieco więcej niż przeciwników.

43,7 proc. Polaków popiera nowe świadczenie rodzinne. 40,8 proc. jest przeciw

18,7 proc. respondentów zdecydowanie popiera nowe świadczenie. "Raczej pozytywnie" został oceniony projekt przez 25 proc. osób. Z kolei 21,4 proc. ankietowanych zdecydowanie negatywnie postrzega pomysł na nowe świadczenie dla rodzin, a 19,4 proc. - raczej negatywnie. 15,4 proc. osób nie potrafiło udzielić odpowiedzi.

Skąd ten podział wśród Polaków? - Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że pieniądze rozdawane w programach społecznych nie biorą się z sufitu - powiedział w rozmowie z money.pl prof. Piotr Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego. Dodał, że podział może być również efektem polaryzacji społeczeństwa. - Część osób ocenia propozycje polityczne w zależności od tego, z której strony płyną - wyjaśnił.

Polski Ład. PiS przedstawił pomysł na nowe świadczenie rodzinne. Na czym polega?

Program Polski Ład, który rząd zaprezentował 15 maja, zakłada m.in. wprowadzenie nowego świadczenia rodzinnego. Zgodnie z propozycją, rodzice mieliby otrzymać 12 tys. zł na drugie dziecko pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Jak wyjaśniała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, rodzice mogliby wybrać, czy chcą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Co więcej, jak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, jeśli rodzice zdecydują się na kolejne dziecko w odstępie do trzech lat od poprzedniego, dostaną od państwa podwojoną kwotę świadczenia. Oznacza to, że rodzicom może przysługiwać nawet 24 tys. zł rocznie.

Więcej o: