Nowe świadczenie rodzinne PiS. 40 proc. jest przeciw. "Pieniądze nie biorą się z sufitu" [SONDAŻ]

Ponad 43 proc. Polaków popiera nowe świadczenie rodzinne PiS. Niemal 41 proc. wyraziło sprzeciw - wynika z nowego badania UCE Research, wykonanego na zlecenie money.pl. - Pieniądze rozdawane w programach społecznych nie biorą się z sufitu - skomentował prof. Piotr Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego. Chodzi o pomysł wypłacania 12 tys. zł na drugie dziecko.
Zobacz wideo Polski Ład zwiększy dzietność? Piecha: Będzie lepiej niż przy 500+

Z sondażu przeprowadzonego online na próbie 1122 osób wynika, że Polacy są podzieleni w sprawie "nowego 500 plus". Zwolenników nowego programu jest nieco więcej niż przeciwników.

Sobolewski: Polski Ład jak pudełko czekoladek. Zmiany w programie 500 Plus? 'Od razu zdementuję'. Na zdjęciu Krzysztof SobolewskiSobolewski: Polski Ład jak pudełko czekoladek. Mówi też, co z 500 Plus

43,7 proc. Polaków popiera nowe świadczenie rodzinne. 40,8 proc. jest przeciw

18,7 proc. respondentów zdecydowanie popiera nowe świadczenie. "Raczej pozytywnie" został oceniony projekt przez 25 proc. osób. Z kolei 21,4 proc. ankietowanych zdecydowanie negatywnie postrzega pomysł na nowe świadczenie dla rodzin, a 19,4 proc. - raczej negatywnie. 15,4 proc. osób nie potrafiło udzielić odpowiedzi.

Skąd ten podział wśród Polaków? - Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że pieniądze rozdawane w programach społecznych nie biorą się z sufitu - powiedział w rozmowie z money.pl prof. Piotr Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego. Dodał, że podział może być również efektem polaryzacji społeczeństwa. - Część osób ocenia propozycje polityczne w zależności od tego, z której strony płyną - wyjaśnił.

.Polski Ład. Najczęściej na zmianach w podatkach stracą rodzice

Polski Ład. PiS przedstawił pomysł na nowe świadczenie rodzinne. Na czym polega?

Program Polski Ład, który rząd zaprezentował 15 maja, zakłada m.in. wprowadzenie nowego świadczenia rodzinnego. Zgodnie z propozycją, rodzice mieliby otrzymać 12 tys. zł na drugie dziecko pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Jak wyjaśniała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, rodzice mogliby wybrać, czy chcą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Co więcej, jak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, jeśli rodzice zdecydują się na kolejne dziecko w odstępie do trzech lat od poprzedniego, dostaną od państwa podwojoną kwotę świadczenia. Oznacza to, że rodzicom może przysługiwać nawet 24 tys. zł rocznie.

Więcej o: