Szczepienia na COVID-19 w aptekach. Ustawa na biurku prezydenta. "Możemy otworzyć nowy model szczepień"

Rząd wprowadził spore ułatwienia, które mają przyspieszyć tempo szczepień. Będzie je można przeprowadzać w aptekach, mobilne punkty będą też mogły prowadzić pielęgniarki czy ratownicy medyczni. - To kolejny krok w walce o powrót do normalności - skomentował Michał Dworczyk.

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły odbywać się nie tylko w specjalnych punktach - w szpitalach czy przychodniach, ale i aptekach. Sejm przyjął bowiem ostateczną wersję przepisów w tej sprawie. 

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Szczepienia w aptekach. Nie tylko przeciwko COVID-19

"Chyba tylko ze względu na skomplikowanie dokumentowania głosowań jeszcze nikt o tym nie napisał - Decyzją sejmu apteki uzyskały uprawnienie do prowadzenia szczepień. Oznacza to, że regulacja jest kompletna i z zaraz po podpisie Prezydenta" - poinformował na Twitterze Michał Byliniak, wiceszef Naczelnej Rady Aptekarskiej. - Możemy otworzyć nowy model szczepień - dodał. 

"Dziękujemy za zaufanie dla farmaceutów i ważny krok w stronę zwiększenia dostępności do szczepień dla pacjentów" - napisał z kolei Marcin Repelewicz z Naczelnej Rady Aptekarskiej. 

Zmiana ma być jednym ze sposobów na przyspieszenie tempa szczepień w Polsce. "W naszej ocenie, również przełoży się na usprawnienie przeprowadzania innych szczepień, jak np. przeciwko grypie, które też w niedługim czasie będziemy wykonywać" - wyjaśniała w maju wiceminister Anna Goławska. 

Rząd zapowiada więcej mobilnych punktów szczepień

Oprócz możliwości szczepienia się w aptece rząd wprowadził też inne udogodnienia  - m.in. mobilne jednostki szczepienie. "Osoby, które mają stosowne uprawnienia, mogą szczepić, tworząc właśnie takie Mobilne Jednostki Szczepień. Namawiamy wszystkich: pielęgniarki, pielęgniarzy, ratowników medycznych do tego, żeby się włączać w tę możliwość działania i rejestrować za pośrednictwem formularza na stronie RCB" - zachęcał Michał Dworczyk, szef KPRM. 

Odpowiedzialny za szczepienia przedstawiciel rządu potwierdził w czwartek, że liczba wszystkich wykonanych szczepień przekroczyła 17 milionów. "To kolejny krok w walce o powrót do normalności" - stwierdził. 

Więcej o: