TVN24 nadal bez nowej koncesji. "Wniosek jest przedmiotem analiz". KRRiT odmawia komentarza

Od kilku miesięcy toczy się postępowanie KRRiT nad przedłużeniem koncesji stacji informacyjnej TVN24. Jaki wpływ na nie będzie miała nowa spółka utworzona przez AT&T oraz Discovery - właściciela TVN? Odpowiadamy.

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, trwa postepowanie w sprawie przedłużenia koncesji stacji informacyjnej TVN24. Jak podkreślał Wojciech Szymczak, radca prawny w Kancelarii Prawnej Media, jeżeli do 26 września 2021 roku nie zostanie udzielona koncesja na nadawanie TVN24 na kolejny okres, może to oznaczać duże problemy dla nadawcy.

Zobacz wideo Rafał Brzozowski: Nie widzę powodu, żeby chować w głowę w piasek, że pracuję jako prezenter w TVP

Na początku tygodnia media obiegła informacja o utworzeniu nowej spółki w ramach grupy kapitałowej Discovery czy teraz w ramach obu grup kapitałowych AT&T (właściciela Warner Media) oraz Discovery. Akcjonariusze AT&T oraz akcjonariusze Discovery mają objąć odpowiednio 71 proc. i 29 proc. udziałów w tej nowej spółce, która jeszcze nie ma nazwy, ale ponoć rozważane są, jak podaje "Financial Times", Warner Discovery, Warner Bros Discovery czy Warner Discovery Media. Nowa spółka będzie działać na rynku streamingu i ma konkurować z Netfliksem czy z Disney+ - objaśniał w komentarzu dla Wirtualnych Mediów Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media, który w latach 2011-2016 był dyrektorem w Discovery Networks odpowiedzialnym za sprawy dotyczące prawa i regulacji na terenie Europy Środkowej.

Jarosław Kaczyński i Viktor Orban nazwani 'nowymi komunistami' przez 'Politico'Gowin utrąci podatek od reklam? PiS ma w rękach "atomową broń". Orban z niej skorzystał

Jak dodał Urbannowa spółka raczej nie zostanie nowym właścicielem TVN. Oznacza to, że transakcja raczej nie będzie miała wpływu na przedłużenie koncesji dla TVN24.

Co z koncesją dla TVN24?

- Przedmiotem analiz jest zgodność wniosku z Ustawą o Radiofonii i Telewizji w tym z art. 35 określającym warunki uczestnictwa podmiotów zagranicznych w spółkach posiadających koncesje. Na tym etapie KRRiT nie komentuje toczących się postępowań - stwierdziła w odpowiedzi dla portalu Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Ustawa o radiofonii i telewizji (art.35) wskazuje, kto może ubiegać się w Polsce o koncesję. Według przepisów zgoda na nadawanie może dotyczyć także spółki z udziałem osób zagranicznych, jeśli ich udział kapitałowy w spółce lub udział w kapitale zakładowym spółki nie przekracza 49 proc.; jeśli osobami uprawnionymi do reprezentowania lub prowadzenia spraw spółki albo członkami zarządu spółki będą w większości osoby posiadające obywatelstwo polskie i stałe miejsce zamieszkania w Polsce; w zgromadzeniu wspólników lub w walnym zgromadzeniu udział głosów osób zagranicznych i spółek zależnych, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osób zagranicznych nie może przekroczyć 49 proc. Osoby zagraniczne nie mogą dysponować bezpośrednio lub pośrednio większością przekraczającą 49 proc. głosów w osobowej spółce handlowej, a członkami rady nadzorczej spółki będą w większości osoby posiadające obywatelstwo polskie i stałe miejsce zamieszkania w Polsce.

Premier Morawiecki"Sami mówicie: Budapeszt się zbliża". András Földes, węgierski dziennikarz, o przyszłości mediów w Polsce

Koncesja może być także udzielona osobie zagranicznej lub spółce zależnej, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej - których siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Więcej o: