Wp.pl: Majątek Morawieckich szacowany na ok. 40 mln zł. "5 mieszkań, 3 domy i kilkanaście hektarów ziemi"

Wartość majątku premiera Mateusza Morawieckiego i jego małżonki Iwony Morawieckiej może wynosić ok. 40 mln zł - ustalili dziennikarze Wp.pl Szymon Jadczak i Patryk Słowik. Morawieccy, jak podaje Wp.pl, figurują w 24 księgach wieczystych.

Z opublikowanego w ub.r. oświadczenia majątkowego premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że szef rządu jest właścicielem kilku nieruchomości.

To dom o powierzchni 150 m2 wart blisko 2 mln zł, mieszkanie o powierzchni 72,4 m2 o wartości 1,1 mln zł, a także 100-metrowy dom (wraz z działką to nawet 3,5 mln zł). Morawiecki jest również współwłaścicielem segmentu (szeregówki) o powierzchni 180 m2 wartego ok. 1,2 mln zł oraz właścicielem dwuhektarowej działki (200 tys. zł). Premier ma także prawie 5 mln zł oszczędności.

Przed wejściem do rządu Mateusz Morawiecki przez lata zarabiał duże pieniądze w sektorze bankowym. W 2001 r. Morawiecki został członkiem zarządu Banku Zachodniego WBK, a w latach 2007-2015 był jego prezesem.

Przed ponad siedmioma laty Mateusz Morawiecki zawarł ze swoją żoną Iwoną umowę o podziale majątku. A to oznacza, że nieruchomości należące do małżonki szefa rządu nie muszą być wykazywane w oświadczeniach majątkowych.

Zobacz wideo Polacy chcą państwa opiekuńczego, ale nie chcą za nie płacić?

Majątek Mateusza i Iwony Morawieckich

Z ustaleń Szymona Jadczaka i Patryka Słowika z Wp.pl wynika, że Iwona i Mateusz Morawieccy są właścicielami majątku o łącznej wartości szacowanej nawet na ok. 40 mln zł. "5 mieszkań, 3 domy i kilkanaście hektarów ziemi, w różnych działkach w całej Polsce" - wyliczał Jadczak na Twitterze. Dziennikarze szacowali wartość mieszkań, domów i działek na podstawie danych serwisu Cenatorium, z którego pobierali informacje o najświeższych transakcjach dotyczących podobnych nieruchomości.

Do Iwony Morawieckiej należą m.in. działki o powierzchni 14,8 i 0,19 ha we Wrocławiu. Jedna z nich, według ostrożnych szacunków, może być warta nawet blisko 13 mln zł. Premier przestał być jej współwłaścicielem po podziale majątku.

Mateusz Morawiecki ma prawie 5 mln zł oszczędności i liczne nieruchomości Mateusz Morawiecki ma prawie 5 mln zł oszczędności i liczne nieruchomości

Iwona Morawiecka ma we Wrocławiu także blisko 60-metrową kawalerkę i dwupokojowe mieszkanie (75 metrów). Oba lokale mogą być warte łącznie nawet ok. 1,1 mln zł. Małżonka szefa rządu ma również w tym mieście lokal użytkowy (226,5 m, szacowana wartość 1,3 mln zł). Oprócz tego jest właścicielką m.in. działki w Żernikach Wrocławskich (wartość może wynosić ok. 1,2 mln zł).

W 2008 r. Morawieccy kupili też ponad 300-metrowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie. Dziś to własność Iwony Morawieckiej, może być warta ok. 5,5 mln zł.

Przed dwoma laty została uchwalona ustawa, która zakładała ujawnianie majątków m.in. żon i mężów polityków i polityczek. W październiku 2019 r. została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Do dziś nie wydano w tej sprawie orzeczenia.

Dziennikarze Wp.pl zwrócili się w poniedziałek do premiera z prośbą o komentarz i szczegółowe informacje dotyczące majątku jego i jego żony. Do momentu publikacji tekstu nie otrzymali odpowiedzi.

Więcej o: