Orlen i Ruch ułatwią obchodzenie handlu w niedzielę. "Solidarność" chce zmian w ustawie. "Nie odpuścimy"

"Solidarność" zaproponowała zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości, aby placówki pocztowe miały zakaz sprzedaży napojów alkoholowych. W ten sposób związkowcy chcą walczyć z pomysłem Ruchu o udzielaniu pomocy sieciom handlowym w omijaniu zakazu handlu w niedzielę.
Zobacz wideo Daniel Obajtek. Portret człowieka sukcesu

Orlen po przejęciu Ruchu umożliwia sklepom nawiązanie współpracy, która pozwoli uruchomić działalność handlową również w niedziele. Sieci handlowe miałyby uruchomić świadczenia w zakresie usług pocztowych.

"Solidarność" chce zakazu sprzedaży napojów alkoholowych przez placówki pocztowe

- Chcemy się spotkać w tej sprawie z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem, aby przekonać go, że to nie jest dobre rozwiązanie. Jeśli państwowy koncern pomagałby obejść ustawę, która jest powszechnie obowiązująca, byłby to strzał w stopę i rozwalenie przepisów, o które tak długo walczyliśmy - powiedział jeden ze związkowców "Solidarności" w rozmowie z portalem Handel Extra.

Związkowcy wskazują, że coraz więcej sieci podpisuje umowy z operatorami pocztowymi, aby omijać zakaz handlu w niedzielę. - Będziemy walczyć o ukrócenie tym praktykom, nie odpuścimy - zapowiadają.

Związkowcy "Solidarności" zaproponowali zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości, zakładające wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych przez placówki pocztowe. Zakaz ten miałby obowiązywać w każdy dzień tygodnia, nie tylko w niedziele bez handlu. Wtedy sieci działające jako placówki pocztowe stanęłyby przed poważnym dylematem: albo handel w niedziele, albo sprzedaż alkoholu - wskazuje portal Handel Extra.

Orlen i Ruch pomagają sklepom handlować w niedziele

Sieć Polomarket już skorzystała z oferty współpracy z Ruchem, dzięki czemu kilkadziesiąt sklepów świadczy również usługi pocztowe i działa w każdą niedzielę. Pojawiły się również kolejne sieci, które są chętne do takiej współpracy - informuje portal wiadomościhandlowe.pl

PKN Orlen podkreśla, że decyzje podejmowane przez firmy partnerskie są autonomiczne i otwarcie sklepu w niedziele niehandlowe nie jest warunkiem współpracy. Dodano, że kontrole Państwowej Inspekcji Pracy "nie wykazały żadnych nieprawidłowości".

Spółka Ruch jest operatorem pocztowym zgłoszonym i zarejestrowanym w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. W związku z tym, punkty handlowe, podpisując umowy z operatorem pocztowym na świadczenie usług pocztowych, stają się punktami pocztowymi lub agencyjnymi. Oznacza to, że w dni wolne od handlu mogą być otwarte

- przekazało biuro prasowe PKN Orlen w odpowiedzi na pytania portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Więcej o: