Po pięciu latach niemrawych negocjacji Polska słono zapłaci za Turów. Albo Czechom, albo TSUE. Czym to grozi?

Kopalnia węgla w Turowie ma wstrzymać wydobycie - ogłosił w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czym uruchomił lawinę gorączkowych ruchów ze strony Polski. Po pięciu latach niemrawych negocjacji Czesi zmusili polski rząd do działania. Czy dojdzie do podpisania umowy w sprawie Turowa? Czym grozi zamknięcie kopalni i elektrowni oraz zignorowanie decyzji TSUE? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes" Miroslava Karasa z czeskiej telewizji. Paweł Kunz z Fly4Free.pl opowie z kolei o tym, jak bardzo drogie będą tegoroczne wakacje.

"Żałuję, że Polska nie potraktowała wcześniej poważnie czeskich żądań i sprawa musiała trafić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - stwierdził czeski szef resortu środowiska Richard Brabec. - Prowadzimy negocjacje z Polską od pięciu lat - dodał. To najlepiej obrazu zniecierpliwienie ze strony czeskiego rządu

Zdecydował się on skierować sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i pierwsze starcie wygrał. TSUE wydał powiem postanowienie zabezpieczające - nakazał czasowe, ale natychmiastowe wstrzymanie wydobycia. 

Polska w konflikcie z Czechami. Za Turów będziemy musieli zapłacić

Polska zapowiedziała, ustami polityków Zjednoczonej Prawicy, że decyzji Trybunału nie wykona. Ale polski rząd sam stanął na ostrzu noża i postanowił podjąć natychmiastowe negocjacje. Miroslav Karas, prezes oddziału telewizji w Ostrawie, w programie "Studio Biznes" wyjaśnia, jakie są szanse na zawarcie porozumienia na piśmie, co może się stać, jeśli turowska kopalnia i elektrownia jednak stanie, czym grozi igranie z TSUE. Czy polska kopalnia faktycznie wpływa na życie Czechów? Odpowiedź w programie. W drugiej części rozmówczynią Łukasza Kijka będzie Ilona Jędrasik reprezentująca Clientearth Prawnicy Dla Ziemi.

W programie nie zabraknie też stałych pozycji. Daniel Maikowski opowie o tym, czy ransomware to już prawdziwa plaga. Tomasz Korniejew, redaktor naczelny serwisu Moto.pl sprawdzi Jeepa Compass PHEV 4xe. Zajrzymy też do świata sportu, bo polskim klubom brakuje pieniędzy

Paweł Kunz z Flyh4Free.pl opowie z kolei, gdzie Polacy wyjadą na wakacje i jak może wyglądać europejski "paszport COVID-owy". 

Więcej o: