USA pot瘼ia dzia豉nia Bia這rusi. Ameryka wznawia sankcje i zapowiada ich rozszerzenie

Stany Zjednoczone og這si造, 瞠 na這膨 sankcje na Bia這ru po tym, jak 23 maja w豉dze w Mi雟ku zmusi造 do l康owania samolot lec帷y z Aten do Wilna i aresztowa造 znajduj帷ych si na pok豉dzie blogera Romana Protasewicza i jego partnerk.

Stany Zjednoczone przyłączają się do Europy i podejmują poważne kroki wobec Bia這rusi.

Zobacz wideo Arłukowicz: Osoby walczące o demokrację na Białorusi nie mogą zostać same

Konflikt USA i Białorusi. USA wznawia sankcje

Stany Zjednoczone przyłączają się do Europy i podejmują kroki odwetowe wobec Białorusi. Obejmują one między innymi sankcje na białoruskie państwowe przedsiębiorstwa i wysokich rangą przedstawicieli reżimu Alaksandra Łukaszenki, a także zawieszenie porozumienia USA-Białoruś o usługach w ruchu powietrznym. Jen Psaki zapowiedziała, że sankcje prawdopodobnie zostaną rozszerzone.

Antony Blinken USA potępiają aresztowanie białoruskiego dziennikarza. "Żądamy uwolnienia"

Aresztowanie blogera punktem zapalnym. USA chce zgody na śledztwo

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki nazwała wymuszenia lądowania w Mińsku maszyny Ryanaira i aresztowanie białoruskiego dziennikarza i aktywisty Romana Pratasewicza "bezpośrednim afrontem dla międzynarodowych norm". Przypomniała, że zdarzenie ma miejsce w okresie narastającej fali represji ze strony reżimu Łukaszenki wobec narodu, który domaga się demokracji i praw cz這wieka.

Psaki poinformowała również, że Waszyngton będzie zabiegał o dalsze wspólne kroki wobec Mińska w NATO, Unii Europejskiej, G7 i Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Poza zawieszeniem porozumienia o usługach w ruchu powietrznym z 2019 roku, Stany Zjednoczone przywrócą pełne sankcje wobec dziewięciu białoruskich przedsiębiorstw państwowych i w koordynacji z Unią Europejską przygotują listę oficjeli rządu Łukaszenki, którzy zostaną objęci sankcjami.

Co więcej, Jen Psaki wezwała Łukaszenkę do zgody na międzynarodowe śledztwo w sprawie przymusowego lądowania samolot闚, na uwolnienie wszystkich więźniów politycznych i podjęcie pełnego dialogu politycznego z demokratyczną opozycją, między innymi w sprawie przeprowadzenia wolnych i uczciwych wybor闚 prezydenckich.

Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi Relacje UE - Białoruś. Ekspert: Sankcje wreszcie namacalne

Wstrzymanie ruchu powietrznego może najmocniej uderzyć w reżim. Przywódcy Unii zdecydowali o zakazie lotów pasażerskich między UE oraz Białorusią, a Bruksela planuje również wprowadzenie sankcji gospodarczych wobec Mińska. Szef niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapewnił, że tym razem Unii nie wystarczą łagodne sankcje.

Wi璚ej o: