Cyfrowy portfel. Unia Europejska wprowadzi aplikację do przechowywania dokumentów i haseł

Unia Europejska zaprezentuje w środę cyfrowy portfel, w którym będzie można przechowywać dokumenty, dane dotyczące płatności za zakupy i hasła - informuje dziennik "Financial Times". Aplikacja będzie dostępna dla obywateli wszystkich krajów członkowskich UE.
Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Unijny cyfrowy portfel ma umożliwić mieszkańcom państw UE bezpieczny dostęp do szeregu usług prywatnych i publicznych za pomocą jednego identyfikatora internetowego. Do tej pory poszczególne kraje Unii Europejskiej wydawały własne cyfrowe identyfikatory, jednak nie wszystkie są kompatybilne.

Cyfrowy portfel pozwoli przechowywać dokumenty

W związku z trwającą pandemią Unia Europejska ma przedstawić pomysł na unijny cyfrowy portfel. Będzie to aplikacja umożliwiająca przechowywanie dokumentów, np. prawa jazdy, a także historii płatności i haseł. UE będzie promować ideę jednolitego identyfikatora jako sposobu na łatwiejszy dostęp do usług publicznych i prywatnych - informuje dziennik "Financial Times".

Użytkownicy mogliby otwierać aplikację za pomocą skanowania siatkówki oka lub odcisków palców. Szczegóły dotyczące unijnego cyfrowego portfela nie są jeszcze znane, choć z doniesień brytyjskiego dziennika wynika, że nie będzie on obowiązkowy. Aplikacja miałaby chronić prywatność użytkowników, uniemożliwiając firmom wykorzystanie zawartych w niej danych do celów marketingowych.

Cyfrowy portfel będzie działał w tandemie z Unijnym Certyfikatem COVID?

Unijny cyfrowy paszport może być jednym z elementów bezpiecznego powracania do normalności po pandemii. Przypomnijmy, że już od 1 lipca we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie wprowadzone zostaną Unijne Certyfikaty COVID.

Jest to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Certyfikat ma obowiązywać przez rok. Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów.

Unijny Certyfikat COVID jest dla osób, które otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (ważny przez 48 godzin) i ozdrowieńców (ważny od 11 do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Później będzie on również dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Kod można też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Więcej o: