Refundacja leków. Lek na zapalenie jelit zniknął z listy. Chorzy zapłacą za niego o 400 zł więcej

Budezonid, lek stosowany przy leczeniu mikroskopowego zapalenia jelita grubego, zniknął z listy leków refundowanych. Do tej pory chorzy płacili za niego 3 zł. Od maja koszt preparatu wzrósł do około 400 zł. To oznacza, że wielu pacjentów nie będzie stać na jego przyjmowanie.
Zobacz wideo Anatomia człowieka - jelito grube

Jak pisaliśmy, budezonid to syntetyczny kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Jego działanie polega na hamowaniu lub pobudzaniu aktywności tych genów, które powodują powstawanie białek prozapalnych. Dla pacjentów zmagających się z mikroskopowym zapaleniem jelita grubego najskuteczniejszym lekiem jest Cortimente MMX, którego substancją czynną jest właśnie budezonid. Preparat zniknął jednak z listy refundacji dla pacjentów z tym schorzeniem.

Chorzy na mikroskopowe zapalenie jelita nie mogą liczyć na refundację leków

Jak pisaliśmy w innym artykule, obecnie w Polsce żaden lek stosowany w leczeniu mikroskopowego zapalenia jelita nie jest refundowany. W ubiegłym roku usunięto z listy preparaty z mesalazyną, w 2019 roku zniknął z niej natomiast preparat o nazwie Entocort oraz Cortiment - oba podrożały do około 400 zł.

- Być może refundacja, już nie jako "of-label", lecz jako wskazanie rejestracyjne, zostanie przywrócona od 1 lipca, ale zależy to tylko od MZ. Oboje, z prof. Regułą, zwracaliśmy uwagę na tę lukę w ciągłości refundacji, niestety nasze apele i uwagi nie zostały uwzględnione. Brak refundacji dotyczy wyłącznie mikroskopowego zapalenia jelita grubego. Pozostałe wskazania dla leku Cortiment MMX nadal są i będą refundowane - mówi w rozmowie z portalem abcZdrowie prof. Grażyna Rydzewska, prezeska Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.

Wycofanie leku z listy leków refundowanych najmocniej uderzy w osoby starsze

Na skutki wycofania leków na mikroskopowe zapalenie jelita zwraca uwagę Jacek Hołub z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita w rozmowie z portalem abcZdrowie. Jego zdaniem najbardziej poszkodowanymi będą osoby starsze, których nie będzie stać na wykupienie preparatów w nowej cenie, tym bardziej że często przyjmują one także inne leki.

- Wyobraźmy sobie, że seniorzy będą musieli wydawać około 400 zł na jedno opakowanie leku. Istnieje ryzyko, że oni po prostu przestaną go przyjmować, a to w wielu przypadkach grozi zaostrzeniem choroby. Mikroskopowe zapalenie jelita bardzo często dotyka też osoby z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca czy choroba Hashimoto, także ich wydatki na leki także drastycznie wzrosną - tłumaczy Hołub.

Ministerstwo Zdrowia: Kontynuacja refundacji wymaga ponownej oceny

Z pisma wysłanego do redakcji zdrowie.gazeta.pl wynika, że refundacja będzie wymagała ponownej oceny. 

- Resort zdrowia dołoży wszelkich starań, aby wniosek został sprawnie przeprocedowany, a terapia ponownie pojawiła się na wykazie leków refundowanych - zapewnia Jarosław Rybarczyk, główny specjalista z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia. - Jednocześnie usunięcie wskazania z listy nie oznacza, że lek przestanie być dostępny w aptekach. Będzie on przejściowo pełnopłatny w tym wskazaniu, przy czym dostępne są także alternatywne terapie innymi substancjami czynnymi - dodał.

Więcej o: