Zakaz handlu. Czy 13 czerwca jest niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w pełnej formie od początku 2020 roku. Do końca roku pozostały zaledwie cztery z siedmiu zaplanowanych na ten rok niedziel bez zakazu handlu. Czy 13 czerwca to niedziela handlowa? Które sklepy są jutro otwarte?

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2021 roku zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych, z czego trzy już za nami.  

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Czy 13 czerwca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą jutro otwarte?

13 czerwca to niedziela niehandlowa, większość sklepów jest więc zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Carrefour.

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy małych sklepów osiedlowych i sieci działających na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Żeby takie sklepy były otwarte za ladą musi jednak stanąć właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło.

Coraz częściej sklepy wykorzystują furtkę, jaką jest możliwość otwarcia w niedzielę placówek pocztowych. W niedziele działają więc niektóre placówki Kauflanda i Polo Market, które mają taki status.

Kiedy niedziele handlowe w 2021. [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko cztery. Ich daty nie są przypadkowe. Najbliższa niedziela handlowa już za dwa tygodnie, tuż po zakończeniu roku szkolnego. Kolejna przypada po wakacjach, gdy uczniowie wracają do szkół. Na dwie kolejne będzie trzeba czekać do grudnia, sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco: 

  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: