Strategia Demograficzna 2040. Rząd ogłosi projekt, który ma uratować dzietność. "Polska ma problem"

W czwartek rząd ma przedstawić projekt Strategii Demograficznej 2040 dla Polski. Dokument ma zawierać rozwiązania wspierające polskie rodziny i sprzyjające zwiększeniu dzietności.
Zobacz wideo Polski Ład zwiększy dzietność? Piecha: Będzie lepiej niż przy 500+

Polska ma duży problem z demografią, mimo że Polacy deklarują, że chcieliby mieć dzieci - podkreśla wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej, Barbara Socha.

Noworodek w szpitaluDzieci znów rodzi się mniej, pomimo programu 500 plus. Ministerstwo przestrzega przed pochopnymi wnioskami

Strategia Demograficzna 2040. Rząd przedstawi projekt

Współczynnik dzietności w Polsce utrzymuje się na poziomie poniżej 1,5. Tymczasem dla zastępowalności pokoleń wskaźnik ten powinien znaleźć się na poziomie przynajmniej 2,1.

Projekt Strategii Demograficznej 2040 ma zostać ogłoszony w czwartek (17 czerwca) w ogrodzie przed Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. Rząd powiadomił, że w ogłoszeniu tego projektu weźmie udział premier Mateusz Morawiecki, który będzie również uczestniczył w późniejszej konferencji prasowej.

Okno Życia to miejsce, gdzie rodzic może bezpiecznie pozostawić dziecko. Z tego dramatycznego rozwiązania skorzystało około 150 rodziców w PolsceNiemcy. Baby boom po pandemii. Takich danych nie było od 1998 roku

Demografia Polski utrzymuje się na niskim poziomie

Współczynnik dzietności w Polsce utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, mimo delikatnego wzrostu w ostatnich latach. Rządowa strategia ma odwrócić niekorzystne trendy demograficzne.

W 2013 r. współczynnik dzietności wynosił zaledwie 1,25 (125 dzieci na 100 kobiet), a do 2015 r. utrzymywał się na poziomie 1,3. W latach 2016-2017 wzrósł do poziomu 1,45, a w 2019 r. przyjął wartość 1,41.

Więcej o: