Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. W minionych latach przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W bieżącym roku będzie łącznie zaledwie siedem niedziel handlowych, a ich terminy są powiązane z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach.
20 czerwca to niedziela niehandlowa, większość sklepów jest więc zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl czy Biedronka.
Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy małych sklepów osiedlowych i sieci działających na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Żeby takie sklepy były otwarte, za ladą musi jednak stanąć właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie zlecenie lub dzieło.
Zakupy w niedzielę zrobimy również w aptekach i na stacjach benzynowych. Warto przypomnieć, że w niedziele niehandlowe otwarte mogą być także sklepy ze statusem placówki pocztowej. Dotyczy to nie tylko niektórych Żabek, ale też sklepów sieci Polomarket, Kaufland, Intermarche i Lewiatan.
Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko cztery. Ich daty nie są przypadkowe. Najbliższa niedziela handlowa będzie w przyszłym tygodniu, czyli tuż po zakończeniu roku szkolnego. Kolejna przypada po wakacjach, gdy uczniowie wracają do szkół. Na dwie kolejne będzie trzeba czekać do grudnia, sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.
Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco: