Bon turystyczny dla emerytów i rencistów. Senat wnosi projekt ustawy

Bon turystyczny może objąć również emerytów i rencistów. Senat podjął uchwałę o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy rozszerzającej działanie programu. Emeryci mogliby skorzystać z bonu w wysokości 500 zł w okresie od września do końca marca. Według wyliczeń Senatu z programu skorzysta 2,25 mln emerytów, a jego koszty zamkną się w kwocie 1,2 mld zł.

Senat podjął w piątek (18 czerwca) uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy przewidującej uruchomienie bonu turystycznego w wysokości 500 zł także dla emerytów i rencistów. Do reprezentowania wnioskodawców został upoważniony senator Marek Borowski. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny. Senat chce rozszerzyć program na emerytów i rencistów 

W uzasadnieniu projektu ustawy można przeczytać, że "rozszerzenie zakresu beneficjentów tego świadczenia stanowiłoby istotne finansowe wsparcie dotkniętej społeczno-gospodarczymi skutkami COVID-19 polskiej branży turystycznej". 

Emeryci i renciści byliby uprawnieni do dokonywania płatności za pomocą bonu turystycznego od 1 września 2021 r. do 31 marca 2022 r., czyli w okresie zmniejszonego popytu na usługi hotelarskie i imprezy turystyczne. Zdaniem senatorów takie rozwiązane "byłoby także korzystne dla tej grupy społecznej, zwłaszcza dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe".  

Według senatorów do skorzystania z bonu turystycznego dla emerytów i rencistów będzie uprawnionych 9 mln osób, ale skorzysta z niego tylko 25 proc. uprawnionych, czyli 2,25 mln osób - liczbę oszacowano na podstawie dotychczasowego zainteresowania bonem turystycznym. Koszt realizacji rozszerzenia bonu turystycznego na emerytów i rencistów ma wynieść 1,2 mld zł. 

Bon turystyczny - za co można nim płacić?

Obecnie z bonu turystycznego skorzystać mogą wszyscy, którzy posiadają co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia. Na każdego małoletniego przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje natomiast 1000 zł. Podobnie jak w programie "Rodzina 500 Plus", bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. 

Bon turystyczny można wykorzystać na terenie całego kraju, opłacając nim usługi hotelarskie. Można nim opłacić pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. Można nim także zapłacić za imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Bonu nie można wymienić na gotówkę, ani zapłacić nim za wyjazd zagraniczny. 

Bon turystyczny uruchomiono latem 2020 r. Jak przekazał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski, do połowy czerwca wydano ponad 1 mln 700 tys. bonów turystycznych o łącznej wartości ponad 1,5 mld złotych. Uprawnieni wydali zaś w ramach bonów około 495 mln zł. 

Więcej o: