Zakaz handlu. Czy 20 czerwca to niedziela handlowa? Czy sklepy są dzisiaj otwarte?

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od początku 2020 roku w najbardziej restrykcyjne formule. Do końca roku zostały zaledwie cztery niedziele handlowe. Czy dziś jest niedziela handlowa? Czy 20 czerwca sklepy są otwarte?

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku. Początkowo obwiązywał tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Z roku na rok przepisy były sukcesywnie zaostrzane, do obecnego momentu, gdy sklepy w niedziele są otwarte tylko kilka razy w roku. Łącznie na 2021 zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych, a ich terminy są powiązane z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu. Czy 30 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

20 czerwca to niedziela niehandlowa. Dziś nieczynne są więc wszystkie galerie handlowe oraz większość sklepów wielkopowierzchniowych typu Lidl, Biedronka czy Carrefour. 

Z zakazu handlu w niedzielę wyłączone są małe sklepy osiedlowe i sieci na prowadzone na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Żeby takie sklepy były otwarte, za ladą musi jednak stanąć właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie zlecenie lub dzieło. Ostatnio do tej listy dołączyło kilkadziesiąt Polo Marketów. Jak się okazuje, mimo zakazu handlu w niedziele, w ostatni dzień tygodnia jest otwarte przeszło 10 tys. sklepów. 

Dodatkowo zakaz handlu nie dotyczy aptek oraz stacji benzynowych. Otwarte mogą być także restauracje, kawiarnie, cukiernie czy kwiaciarnie.

Niedziele handlowe 2021 [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko cztery. Ich daty nie zostały wybrane przypadkowo. Najbliższa niedziela handlowa związana jest z zakończeniem roku szkolnego i jest już za tydzień. Kolejną zaplanowano na wrześniowy początek powrót do szkół. Na dwie kolejne będzie trzeba czekać do grudnia, sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco: 

  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: