300 plus "Dobry Start". Wnioski składane tylko elektronicznie. Zmiany od 1 lipca

Wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start" będą mogły być składane tylko drogą elektroniczną - podkreśliła na konferencji prasowej minister Marlena Maląg. Nabór wniosków do programu rusza 1 lipca.
Zobacz wideo Nieoczywiste korzyści płynące z bankowości internetowej

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, że osoby mające problem z dostępem do internetu otrzymają wsparcie w elektronicznym złożeniu wniosku. Będą to mogły zrobić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS porozumiał się także z KRUS-em i Pocztą Polską i tam również będzie można uzyskać pomoc i złożyć wniosek do programu "Dobry Start", czyli tzw. 300 plus.

"Dobry Start". Elektroniczne wnioski to oszczędność pieniędzy

Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że na elektronicznym składaniu wniosków budżet państwa w ciągu 10 lat zaoszczędzi 488 milionów złotych. - Te pieniądze zasilą inne programy dla rodzin przewidziane między innymi w Nowym Ładzie, jak chociażby rodzicielski kapitał opiekuńczy - podkreśliła minister Maląg.

Wyjaśniła, że w pierwszym roku funkcjonowania programu "Dobry Start", czyli w 2018 r., z drogi elektronicznej skorzystało 48 proc. rodziców. W 2020 r. było to 72 proc. - Epidemia koronawirusa, doświadczenia w sprawnym funkcjonowaniu państwa poprzez korzystanie z kanałów elektronicznych pokazuje, że możemy oszczędzać pieniądze związane z obsługą programu, aby tworzyć kolejne programy - mówiła minister.

"Dobry Start". Jak złożyć wniosek?

Marlena Maląg przypomniała, że wnioski do programu "Dobry Start", mogą być złożone poprzez bankowość elektroniczną, system Empatia i Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Podkreśliła, że obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak obecnie samorządy.

Minister dodała też, że świadczenie z programu "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymują świadczenie do ukończenia 24. roku życia. Wysokość świadczenia wynosi 300 złotych.

*

Emerytury - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach w związku z Polskim Ładem, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00.

Więcej o: