300 plus "Dobry Start". Wnioski składane tylko elektronicznie. Zmiany od 1 lipca

Wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start" będą mogły być składane tylko drogą elektroniczną - podkreśliła na konferencji prasowej minister Marlena Maląg. Nabór wniosków do programu rusza 1 lipca.
Zobacz wideo Nieoczywiste korzyści płynące z bankowości internetowej

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, że osoby mające problem z dostępem do internetu otrzymają wsparcie w elektronicznym złożeniu wniosku. Będą to mogły zrobić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS porozumiał się także z KRUS-em i Pocztą Polską i tam również będzie można uzyskać pomoc i złożyć wniosek do programu "Dobry Start", czyli tzw. 300 plus.

300 plus na 'Dobry Start'. Rząd przyjął rozporządzenie. Zmiany od 1 lipca (zdjęcie ilustracyjne) 300 plus na "Dobry Start". Rząd przyjął rozporządzenie. Zmiany od 1 lipca

"Dobry Start". Elektroniczne wnioski to oszczędność pieniędzy

Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że na elektronicznym składaniu wniosków budżet państwa w ciągu 10 lat zaoszczędzi 488 milionów złotych. - Te pieniądze zasilą inne programy dla rodzin przewidziane między innymi w Nowym Ładzie, jak chociażby rodzicielski kapitał opiekuńczy - podkreśliła minister Maląg.

Wyjaśniła, że w pierwszym roku funkcjonowania programu "Dobry Start", czyli w 2018 r., z drogi elektronicznej skorzystało 48 proc. rodziców. W 2020 r. było to 72 proc. - Epidemia koronawirusa, doświadczenia w sprawnym funkcjonowaniu państwa poprzez korzystanie z kanałów elektronicznych pokazuje, że możemy oszczędzać pieniądze związane z obsługą programu, aby tworzyć kolejne programy - mówiła minister.

Czternasta emerytura. Kiedy będzie wypłacana? Rząd podał termin (zdjęcie ilustracyjne) Czternasta emerytura. Kiedy będzie wypłacana? Rząd podał termin

"Dobry Start". Jak złożyć wniosek?

Marlena Maląg przypomniała, że wnioski do programu "Dobry Start", mogą być złożone poprzez bankowość elektroniczną, system Empatia i Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Podkreśliła, że obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak obecnie samorządy.

Minister dodała też, że świadczenie z programu "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymują świadczenie do ukończenia 24. roku życia. Wysokość świadczenia wynosi 300 złotych.

*

Emerytury - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach w związku z Polskim Ładem, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00.

Więcej o: