Wakacje w Europie. W których krajach można je spędzić najtaniej? Dane Eurostatu

Eurostat zaprezentował dane dotyczące kosztów życia w poszczególnych krajach Europy, zestawiając je z europejską średnią. Dzięki tym informacjom osoby planujące zagraniczne wakacje mogą zorientować się w cenach pobytu w danym państwie. Relatywnie niedrogi wypoczynek możliwy jest m.in. w Portugalii. Najwięcej zapłacimy za pobyt w Szwajcarii czy krajach skandynawskich.

Jak wynika z danych Eurostatu za 2020 r., ceny w polskich restauracjach i hotelach są o 25,1 proc. niższe od europejskiej średniej. Taniej niż Polsce jest w Portugalii, na Litwie, w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii oraz Bułgarii. W ostatnim z tych krajów ceny noclegów wynoszą jedynie 46,4 proc. średniej w Europie. Z najwyższymi kosztami w tym zakresie powinniśmy się liczyć, obierając kurs na kraje skandynawskie, Finlandię, Islandię oraz - najdroższą spośród krajów Europy - Szwajcarię, gdzie ceny w hotelach i restauracjach wynoszą aż 169 proc. europejskiej średniej.

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Wakacje w Europie. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

Jeśli chodzi o najniższe koszty związane z rekreacją i kulturą, Polska plasuje się na drugim miejscu w Europie (62,7 proc.). Taniej jest tylko na Węgrzech (61,3 proc.). Drożej - ale wciąż poniżej średniej europejskiej lub w cenach zbliżonych do niej - zapłacimy za korzystanie z dóbr kultury w takich chętnie wybieranych przez turystów państwach jak: Włochy (99,3 proc.), Hiszpania (94 proc.), Malta (92,8 proc.), Cypr (91,3 proc.), Portugalia (88,2 proc.), Grecja (87 proc.) czy Chorwacja (78 proc.). Pod względem najwyższych cen w tym zakresie ponownie "wygrywa" Szwajcaria (151,9 proc.), a za nią m.in. Norwegia (146,6 proc.) i Dania (140,9 proc.).

Wakacje w Europie. Gdzie komunikacja tania, a gdzie droga

Zgodnie z danymi Europejskiego Urzędu Statystycznego, Polska należy także do krajów zapewniających jedne z najtańszych usług transportowych - 61 proc. średniej europejskiej. Najtaniej jest w Bułgarii, gdzie ceny transportu wynoszą 50,6 proc., najdrożej natomiast - w Norwegii i Islandii (po 166,3 proc. w obu państwach). Nieco mniej zapłacimy w Szwecji (157,5 proc.) i Szwajcarii (140,7 proc.).

Ze szczegółowymi wykresami Eurostatu, dotyczącymi cen w krajach Europy, można zapoznać się tutaj.

Wakacje w Europie 2021. Gdzie można jechać bez paszportu covidowego?

Innym, niezwiązanym z finansami czynnikiem wyboru kierunku tegorocznych wakacji, dla wielu osób mogą być ograniczenia i obowiązki związane z pandemią koronawirusa. Przypomnijmy, że bez testu, certyfikatu szczepienia i konieczności przebycia kwarantanny obecnie możemy wybrać się z Polski do Albanii, Czech, Hiszpanii, Rumunii, Słowenii, Niemiec, Czarnogóry, Macedonii Północnej, a także na Cypr i Litwę.

Należy też pamiętać, że jeśli wybierzemy się na letni wypoczynek do kraju znajdującego się poza strefą Schengen, po powrocie czeka nas 10-dniowa kwarantanna. Jest to związane z pojawieniem się w Polsce przypadków zakażeń nowym wariantem koronawirusa.

Więcej o: