Już od 1 lipca nowy obowiązek dla właścicieli domów. Co trzeba wiedzieć? Uwaga na surowe kary

Od środy 1 lipca wchodzi w życie nowy rejestr, który będzie zawierał informacje o tym, czym właściciele domów ogrzewają swoje posesje. Kto nie zgłosi używanego źródła ciepła, może narazić się na surowe kary.

Właściciele domów i zarządcy nieruchomości muszą rejestrować się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Od 1 lipca będzie na nich ciążył obowiązek złożenia deklaracji zawierającej informację o tym, czym ogrzewane są budynki. Dotyczy on źródeł ciepła nieprzekraczających jednego megawata. System ma objąć 5 mln domów, bloków, kamienic, itp. w całym kraju.

Zobacz wideo Jak kupić mieszkanie w starym bloku, żeby nie żałować? Ekspert mówi o "teście nosa"

Od 1 lipca właściciele budynków muszą zarejestrować źródła ciepła

Do CEEB należy zgłosić tradycyjne piece węglowe, kotły gazowe, kotły na paliwa stałe, a także instalacje nowoczesne - fotowoltaiczne czy pompy ciepła oraz przestarzałe, np. kominki czy "kozy". Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, deklaracje będą musieli złożyć nie tylko bezpośredni właściciele nieruchomości, ale i zarządzający wspólnotami oraz spółdzielniami mieszkaniowymi. 

Na zgłoszenie będzie rok, w przypadku budynków już istniejących. W przypadku nowego budynku (oddanego do użytku po 1 lipca 2021 r.), w którym zostało uruchomione źródło ciepła/spalania paliw, termin na złożenie deklaracji wynosi 14 dni. Deklaracje będzie można składać przez internet oraz w formie papierowej - wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku, w którym znajduje się źródło ciepła).

Surowe kary za niezłożenie deklaracji 

Brak złożenia deklaracji lub jej wypełnienie niezgodnie z prawdą może mieć surowe konsekwencje. Straż miejska ma bowiem uprawnienia, by - podobnie jak w przypadku śmieci - weryfikować złożone oświadczenie. Za zaniedbanie obowiązku można dostać mandat do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu - grzywnę do pięciu tysięcy złotych.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) powstaje dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach programu wspieranego z Funduszy Europejskich Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jest to część Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE).

Więcej o: