Emerytury czerwcowe. Eksperci: Sejm zlikwidował "pułapkę", ale wprowadza nowy problem

Sejm uchwalił ustawę, która ma rozwiązać problem tzw. czerwcowych emerytur. Nowe przepisy zakładają, że osoby przechodzące na emeryturę w tym miesiącu nie będą już otrzymywały niższego świadczenia. Eksperci wskazują jednak, że przepisy nie mają zastosowania do osób, które otrzymały niższe świadczenia w poprzednich latach, co może stanowić naruszenie zasady równości wobec prawa.

Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Za ustawą głosowało 231 posłów, przeciw było 176, a 24 wstrzymało się od głosu. Celem nowelizacji jest rozwiązanie tzw. pułapki czerwcowej związanej z waloryzacją świadczeń emerytalnych w tym miesiącu. W 2020 r. Sejm przygotował przepisy, które jednorazowo rozwiązały problem. Obecna ustawa ma na stałe zatrzymać kłopoty z czerwcowymi emeryturami. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury. Pułapka czerwcowa to niższe świadczenie o nawet 300 zł

Dotychczas osoby, które przechodziły na emeryturę w czerwcu, dostawały niższe świadczenie niż osoby, które zrobiły to w innych miesiącach (np. w maju lub lipcu). Różnica w wysokości świadczeń na niekorzyść tych przyznanych w czerwcu mogła wynosić nawet do 300 zł. Wszystko za sprawą praktyk ZUS-u związanych z waloryzacją roczną oraz kwartalną składek emerytalnych. 

Wakacje. W jakich krajach wciąż obowiązują maseczki? (zdjęcie ilustracyjne) Maseczki na wakacjach. W których krajach trzeba zasłaniać usta oraz nos?

Nowe przepisy zakładają, że wysokość świadczeń emerytalnych będzie obliczana w taki sposób, aby nie doprowadzić do przepaści w wysokości emerytur u osób, które wpadły w tzw. pułapkę czerwcową. "[W ustawie] rozwiązano problem tzw. emerytur czerwcowych (braku waloryzacji kwartalnej i w konsekwencji niższych świadczeń dla osób przechodzących na emeryturę w czerwcu). Chodzi o ustalanie emerytury w taki sposób, jak w maju, jeśli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego" – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  

Wyższe świadczenia, ale nie dla wszystkich? Prawnik mówi o naruszeniu konstytucji

Portal prawo.pl zwraca uwagę, że nowelizacja zakłada korzystną waloryzację emerytur czerwcowych, ale tylko dla osób, które przejdą na emeryturę od czerwca 2021 r. - Gdyby zmiany dotyczyły tylko przyszłych emerytów, można byłoby mówić o przypadku. Jednak rząd przygotował przepis działający wstecz, który niweluje wskazane skutki dla emerytów z czerwca 2021 r. Dlaczego w takim razie nie objęto tą regulacją wszystkich osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu, w latach 2009-2019? - pyta w rozmowie z portalem dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Paweł Korus, radca prawny z kancelarii Sobczyk&Współpracownicy, uważa, że przyczyna różnego traktowania emerytów czerwcowych może być związana z chęcią zaoszczędzenia środków budżetowych. - Innego uzasadnienia nie widzę. […] Skoro ustawodawca uznał przepisy za krzywdzące (nie ma innej przyczyny zmiany) to powinien wyrównać wszystkim pokrzywdzonym, a nie wybranym - powiedział Korus.

Prawnik dodał, że pominięcie przy stosowaniu nowych przepisów osób, które przeszły na emeryturę w poprzednich latach może być traktowane jako naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa.

Konferencja PSL o cenach paliw. "Cud na Orlenie". PSL magicznie obniżył cenę PB95 o 15 groszy na konferencji

Więcej o: