Zbigniew Ziobro ogłosił uruchomienie elektronicznego KRS

Działający od 20 lat Krajowy Rejestr Sądowy wszedł w erę cyfrową. Od 1 lipca wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS są składane elektronicznie. Wprowadzona zmiana ma ułatwić przedsiębiorcom składanie wniosków rejestrowych i zakończyć papierową biurokrację.
Zobacz wideo Ziobro porównał UE do ZSRR. Tę wypowiedź komentuje premier Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki i Jarosław KaczyńskiMajątki polityków. Morawiecki odłożył 4,7 mln zł, Czarzasty ma jacht

Cyfryzacja systemu KRS

Wprowadzenie systemu e-KRS postrzegane jest jako kolejny krok w kierunku cyfryzacji administracji państwowej. Nowa platforma ma przyspieszyć procedurę i uniemożliwić składanie błędnych formularzy. - Zastaliśmy KRS papierowy, a wprowadziliśmy system cyfrowy, zintegrowany ze zmianami w sądownictwie - podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś dodał, że składanie i korygowanie wniosków jest teraz w pełni zinformatyzowane.

Krajowy Rejestr Sądowy przechodził przez zmiany od 2018 r. Sejm uchwalił wtedy przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację ustawy o KRS.

Certyfikat covidowy możemy od wtorku pobrać ze swojego Internetowego Konta PacjentaKoronawirus. Od czwartku obowiązują unijne cyfrowe zaświadczenia COVID-19

Platforma e-KRS odciąży sądy rejestrowe

Nowa platforma wykonuje wiele czynności automatycznie i pozwala zaoszczędzić czas m.in. przy rejestracji spółki. Ponadto ma odciążyć sądy rejestrowe i ułatwić komunikację z nimi. Katalog e-usług związanych z rejestrem e-KRS to:

  • składanie elektronicznych wniosków o wpis lub zmianę wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS;
  • składanie pism procesowych do sądu rejestrowego;
  • zgłaszanie dokumentów finansowych do RDF;
  • elektroniczna korespondencja z sądem rejestrowym;
  • przeglądanie elektronicznych akt rejestrowych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS;
  • udostępnianie informacji o podmiocie wpisanych do KRS.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że do tej pory nie więcej niż 10 proc. spraw wpływało do KRS w postaci elektronicznej. Teraz wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS są składane elektronicznie.

Więcej o: