Wprowadzenie systemu e-KRS postrzegane jest jako kolejny krok w kierunku cyfryzacji administracji państwowej. Nowa platforma ma przyspieszyć procedurę i uniemożliwić składanie błędnych formularzy. - Zastaliśmy KRS papierowy, a wprowadziliśmy system cyfrowy, zintegrowany ze zmianami w sądownictwie - podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś dodał, że składanie i korygowanie wniosków jest teraz w pełni zinformatyzowane.
Krajowy Rejestr Sądowy przechodził przez zmiany od 2018 r. Sejm uchwalił wtedy przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację ustawy o KRS.
Nowa platforma wykonuje wiele czynności automatycznie i pozwala zaoszczędzić czas m.in. przy rejestracji spółki. Ponadto ma odciążyć sądy rejestrowe i ułatwić komunikację z nimi. Katalog e-usług związanych z rejestrem e-KRS to:
Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że do tej pory nie więcej niż 10 proc. spraw wpływało do KRS w postaci elektronicznej. Teraz wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS są składane elektronicznie.