Pentagon anulował wielomiliardowy kontrakt z Microsoftem. Skorzystał na tym Amazon

Pentagon anulował wart miliardy dolarów kontrakt z Microsoftem. Jak wynika z doniesień mediów, na sytuacji skorzystał Amazon, który również brał udział w przetargu (został odrzucony, a później zaskarżył tę decyzję, wskazując na uprzedzenia ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa). We wtorek akcje spółki wzrosły o ponad 4 proc.

Pentagon anulował zawarty z firmą Microsoft wielomiliardowy kontrakt JEDI na usługi przetwarzania w chmurze o wartości do 10 miliardów dolarów. Kontrakt był przedmiotem kontrowersji i sądowego sporu z firmą Amazon, która argumentowała, że jej oferta została odrzucona z powodu niechęci byłego prezydenta Donalda Trumpa [decyzja o odrzuceniu została podjęta jeszcze za prezydentury Trumpa - red.] - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. 

Zobacz wideo Co siedzi "W głowie Billa Gatesa"? Dokument o założycielu Microsoftu od Netflixa

Pentagon anulował kontrakt z Microsoftem

W oświadczeniu wydanym po anulowaniu kontraktu Pentagon tłumaczy, że wobec szybkich zmian technologicznych stało się jasne, że JEDI nie spełnia już wymagań Departamentu Obrony. Zawarty w 2019 roku kontrakt ma być zastąpiony nowym programem (Joint Warfighter Cloud Capability), w którym będą uczestniczyć zarówno Microsoft, jak i Amazon, a być może również inne firmy oferujące tego rodzaju usługi.

Microsoft oświadczył, że rozumie i popiera decyzję Pentagonu. Podobne stanowisko zajęła firma Amazon - przekazała Informacyjna Agencja Radiowa. W stanowisku nie wspomniano o procesie wytoczonym departamentowi przez Amazon.

Andy Jassy, nowy prezes Amazon, w 2010 roku Jeff Bezos ustępuje z fotela prezesa Amazona. Zastąpi go "człowiek z chmury"

Po informacji o anulowania umowy z Microsoftem akcje spółki spadły we wtorek o 0,5 proc. Amazon zyskał z kolei ponad 4 proc., osiągając tym samym najwyższy poziom w historii - 3671,89 dol. za akcję - podał "The Guardian". Tym samym kapitalizacja firmy osiągnęła 1,85 bln dolarów, Microsoft utrzymał ją natomiast na poziomie ponad 2 bln dolarów - pisał bussinessinsider.com.pl

Microsoft wygrał przetarg, Amazon zaskarżył decyzję

Przetarg na świadczenie usług IT dla Amerykańskiego Departamentu Obrony Microsoft wygrał w 2019 roku - przypomniał portal. Na miesiąc po wydaniu decyzji Amazon zdecydował o jej zaskarżeniu w sądzie. Jak argument podano uprzedzenia ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa do szefa Amazona Jeffa Bezosa, do którego należy ostro krytykowany przez byłego prezydenta dziennik "Washington Post". Pentagon zapewniał jednak wówczas, Biały Dom nie ma wpływu na wybór wykonawcy kontraktu. 

Richard Branson wraz z ałogą Virgin Galactic Twórca marki Virgin poleci w kosmos jeszcze przed Jeffem Bezosem

Więcej o: