Jeff Bezos ustępuje z fotela prezesa Amazona. Zastąpi go Andy Jassy

Jeff Bezos nie jest już prezesem Amazona, choć w spółce pozostaje. Zastąpi go jego wieloletni współpracownik Andy Jassy, który wcześniej pracował przy usługach w chmurze. Kim jest nowy CEO Amazona?

5 lipca najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos ustąpił z fotela prezesa Amazona - zostaje jednak udziałowcem w firmie i zajmuje miejsce w jej zarządzie. Zastąpi go Andy Jassy, który w spółce pracuje od 24 lat. 

Jak informuje Reuters, Jassy sporo zarobi na nowym stanowisku. W ciągu dekady firma przekaże mu bowiem 61 tys. akcji, które obecnie warte są około 214 mln dolarów. Dotychczas Jassy dostawał rocznie 175 tys. dolarów, przeszło dwukrotnie więcej niż Bezos. Zgromadził jednak duży majątek w akcjach wartych przeszło 40 mln dolarów. 

Zobacz wideo Studio Biznes

Kim jest nowy prezes Amazon, Andy Jassy?

Andy Jassy skończył Harvard i rozpoczął pracę w firmie zajmującej się dobrami kolekcjonerskimi MBI Inc. Pracował tam pięć lat, otworzył następnie swoją firmę, ale ta nie przetrwała. Postanowił zapisać się więc na kurs biznesowy MBA, wracając tym samym na Harvard. W 1997 r. skończył kurs i rozpoczynał pracę w Amazonie - wynika z jego wypowiedzi cytowanych przez "India Today".

Gdy zaczynał pracę, nie wiedział, jakie będzie zajmował stanowisko. Szybko jednak zdobył pozycję i został asystentem technicznym Jeffa Bezosa. W 2003 roku powierzono mu 57-osobowy zespół, który rozpoczął pracę nad Amazon Web Services, czyli oddziałem zajmującym się usługami w chmurze. Po trzech latach prac AWS ruszyło i do dzisiaj jest jednym z najważniejszych graczy w branży, oferując usługi w chmurach osobom prywatnym, spółkom, a nawet rządom.

Sukcesy w rozwoju AWS pozwoliły mu zdobyć w 2016 roku tytuł "Człowieka roku" według "Financial Times". W firmie dostał awans ze starszego wiceprezesa AWS, na prezesa spółki. Prywatnie jest też mniejszościowym udziałowcem w klubie hokejowym amerykańskiej ligi NHL, Seattle Kraken. Zasiada również w zarządzie Rainier Prep, szkoły w Seattle. 

W jaką stronę Andy Jassy poprowadzi Amazona?

Matt McIlwain, biznesmen, który od lat przygląda się rozwojowi Amazona, powiedział na łamach Bloomberga, że Andy Jassy wyznawał zawsze zasady, które są częścią sukcesu spółki. 

Przypatrywał się temu, jak Jeff podchodził do problemów. To bardzo ważne, bo jest wiele rzeczy głęboko zakorzenionych w kulturze Amazona

- mówi McIlwain. Jego zdaniem nowy prezes stara się zawsze zrozumieć konsumenta końcowego i tworzy podwaliny pod rozszerzenie działalności Amazona. 

Business Insider potwierdza ambicje Jassy'ego do dalszej ekspansji na rynkach, przywołując jego słowa z wiadomości, którą wysłał do pracowników.

Mamy szansę na zbudowanie bardzo niezwykłego, długoterminowego biznesu. Jedną z niesamowitych rzeczy w przypadku AWS i Amazon jest to, że wciąż mamy tak mały udział w segmentach rynku, który obsługujemy. To wciąż bardzo wczesne dni

- ocenia nowy prezes Amazona. 

Reuters dodaje, że na Twitterze od czasu do czasu Jassy wypowiada się w tematach społecznych. Zwracał uwagę, że Stany potrzebują większej odpowiedzialności policji. Wypowiadała się także na rzecz praw społeczności LGBTQ. 

Jeden z takich tematów będzie miał do rozwiązana w firmie, ponieważ coraz częściej powraca temat związków pracowniczych w Amazonie - informuje w innym artykule Reuters. Jassy stanie też przed zadaniem zatrzymania w firmie pracowników biurowych, którym konkurencja oferuje lepsze warunki.

Amazon ma nie tylko wewnętrzne problemy. Z największą siecią sklepów na świecie rywalizuje na polu przesyłek, odkąd Walmart uruchomił usługi kurierskie. Natomiast Microsoft próbuje podkopać pozycję AWS i podpisuje umowy na usługi w chmurze z kolejnymi przedsiębiorstwami, m.in. z Walmartem.  

Więcej o: