Ceny paliw. Spięcie Obajtka i szefa PSL. "Wstyd, że na zagranicznych stacjach jest taniej niż na Orlenie"

- Przypominam, że kiedy to pan był w rządzie, ceny paliw potrafiły przekraczać 6 zł - odpisał Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi prezes Orlenu Daniel Obajtek. Szef PSL wypomniał Obajtkowi wysokie ceny paliw na stacjach benzynowych polskiej spółki.

"Wychodzi na to, że Francuzi, Brytyjczycy czy Holendrzy nie zdzierają tak z polskich kierowców jak Daniel Obajtek" - napisał na Twitterze Władysław Kosiniak-Kamysz. Do tweeta szef ludowców dołączył zdjęcie z zestawieniem cen na czterech różnych stacjach paliw w Warszawie. Najwyższa z nich - 5,69 zł za litr była na stacji Orlenu. 

Na wpis szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego zareagował prezes Orlenu Daniel Obajtek. "Przypominam, że kiedy to pan był w rządzie ceny paliw potrafiły przekraczać 6 zł. Dziś, mimo niekorzystnych warunków makro, paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie. Porównując ceny do średnich zarobków, Polacy mogą dziś kupić dwa razy więcej paliwa niż za rządów PO-PSL" - odpisał Obajtek.

Zobacz wideo Paliwowy gigant zmuszony przez sąd do redukcji emisji CO2. Czy ruszy efekt domina?

"To wstyd, że na zagranicznych stacjach paliwo jest tańsze niż na Orlenie, którym Pan zarządza" - zakończył wymianę zdań Władysław Kosiniak-Kamysz

Ceny paliw najwyższe od ośmiu lat

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, litr benzyny bezołowiowej "95" kosztuje  5,50 zł. Litr diesla - 5,41 zł. To średnie ceny na stacjach paliw w Polsce na dzień 1 lipca, według danych zebranych przez ekspertów Biura Maklerskiego Reflex, którzy śledzą ten rynek. Z danych portalu e-petrol.pl wynika, że średnia cena "95-tki" 5 lipca wynosiła już nawet 5,57 zł. To o około 1 zł więcej niż jeszcze pod koniec 2020 r. i ok. 30 gr więcej niż przed miesiącem. 

Ceny paliw w Polsce są najwyższe od siedmiu-ośmiu lat. Dane BM Reflex wskazują, że ostatni raz średnio za litr benzyny bezołowiowej "95" tyle płaciło się na stacjach w Polsce w listopadzie 2013 r. Diesel w okolice ceny 5,40 zł za litr podszedł pierwszy raz od marca 2014 r.

. Ceny paliw najwyższe od lat. 6 zł za litr? Ekspert: może naprawdę wkrótce

W niedzielę około południa Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, wraz z rzecznikiem partii, Miłoszem Motyką, zorganizował konferencją prasową pod jedną z warszawskich stacji PKN Orlen. Szef PSL mówił o wzroście cen o 33 proc. w przypadku PB95 i o 31 proc. w przypadku oleju napędowego w ciągu ostatniego roku. 

To jest prawdziwa piątka, a za chwilę prawdziwa szóstka Kaczyńskiego. 10 lat temu prezes Kaczyński na konferencji prasowej ze słynnym już kanistrem mówił, że trzeba obniżyć ceny benzyny o połowę. No to te ceny benzyny wzrosły o połowę, a w ostatnim roku wzrosły tylko o 33 proc. "Tylko" dla tych, którzy są może właścicielami koncernu naftowego, ale "aż" o 33 proc. dla nas wszystkich, którzy jesteśmy konsumentami

- mówił Kosiniak-Kamysz. Dodał, że ruch samochodowy jest teraz duży, bo jest to najbezpieczniejszy środek transportu w czasie pandemii. 

Więcej o: