Ile kosztowała Polskę misja w Afganistanie? Częściowe koszty liczone są w miliardach zł

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, przy okazji zakończenia 20-letniej misji afgańskiej, poinformowało, jakie były częściowe koszty misji w Afganistanie. Z danych udostępnionych przez resort wynika, że polska misja w Afganistanie pochłonęła ponad pięć miliardów złotych. Dokładne rozliczenie finansowe przedstawione zostanie za około dwa miesiące.

30 czerwca 2021 roku ostatni polscy żołnierze opuścili Afganistan. Ten dzień był zwieńczeniem ich 20-letniej służby w tym kraju. 

Zobacz wideo Niepublikowane materiały marines z Afganistanu

Polska misja w Afganistanie pochłonęła miliardy

Jak informuje "Rzeczpospolita", z danych udostępnionych przez resort obrony wynika, że do 2014 r. z budżetu państwa zostało przeznaczonych pięć mld zł na utrzymanie żołnierzy i sprzętu w Afganistanie. Z kolei od 2015 roku do 31 marca 2021 roku przeznaczono dodatkowo na ten cel 370 milionów złotych.

Zespół prasowy Dowództwa Operacyjnego poinformował, że pełny raport finansowy z misji afgańskiej będzie dostępny najprawdopodobniej we wrześniu (pięć mld zł jest więc kwotą częściową). Armia nie ujawnia między innymi kwoty strat w sprzęcie zniszczonym w czasie walk - podaje "Rzeczpospolita".

Afgański żołnierz na prowizorycznym posterunku wśród sprzętu porzuconego przez Amerykanów w Bagram Afgańczycy zastali ogromną bazę USA opanowaną przez szabrowników

Misja w Afganistanie testem dla polskich żołnierzy. Zginęło 43 żołnierzy Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że przez 20 lat w misji w Afganistanie wzięło udział ponad 33 tys. żołnierzy i pracowników cywilnych. Przewinęło się przez nią ponad 500 sztuk sprzętu. W czasie misji w Afganistanie życie straciło 43 żołnierzy Wojska Polskiego oraz jeden ratownik medyczny, a około tysiąc osób zostało poszkodowanych. 

Misja w Afganistanie była dla polskich żołnierzy wielkim testem. Zdaniem oficerów, misja dała im szansę na sprawdzenie się w warunkach realnego zagrożenia. Przez okres 20 lat zmienił się również system dowodzenia i szkolenia żołnierzy. Powstały również ośrodki szkolenia specjalistycznego (np. medyczne w Łodzi) oraz zmieniało się uzbrojenie żołnierzy. Niestety, cel nie został osiągnięty, ponieważ Afganistan wciąż boryka się z wojną.

Afganistan - zdjęcie ilustracyjne Afgańscy żołnierze uciekają przed talibami. Rosja zaniepokojona sytuacją

Więcej o: