Kolejne lockdowny nieuniknione? Doradca premiera: Kwestia czasu. Premier i ministrowie ostrzegają

- Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia - ostrzega jeden z członków Rady Medycznej przy premierze. Jego zdaniem wprowadzenie kolejnego lockdownu "to kwestia czasu". Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski, Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, otwarcie mówią o restrykcjach.

Polacy ledwie przyzwyczaili się do braku restrykcji, a już powinni szykować się na kolejne. Tak interpretować można stanowisko, które przedstawił prof. Parczewski z Rady Medycznej przy premierze. Ekspert stwierdził bowiem, że kolejne lockdowny "są nieukojone". 

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Epidemia COVID-19 przybierze na sile? Ekspert: Lockdowny dobrze działają

Doradca premiera wyjaśnił na antenie Polsat News, że obecnie "jesteśmy w okresie "zacisza", trwającego w Polsce w czasie lata. - Sytuacja zaczyna się pogarszać w połowie sierpnia. Mamy obecnie wyścig, czy zdążymy postawić mur przed zbliżającym się nowym wariantem koronawirusa - stwierdził. 

Jego zdaniem "nie ma wątpliwości, że kolejna fala pandemii uderzy w Polskę", przez co "nie ustrzeżemy się kolejnych lockdownów". 

Eksperci są przekonani, że za wzrost zakażeń odpowiadać będzie głównie nowy wariant koronawirusa. Jednym z nich jest Krzysztof Tomasiewicz, członek Rady Medycznej przy premierze. - Wariant Delta już u nas jest, a bardziej zaraźliwy wariant wypiera przecież ten mniej zaraźliwy. Można się spodziewać, że kolejna fala, jeśli do niej dojdzie, będzie związana właśnie z Deltą - stwierdził

.Nie szczepicie się? Szybciej was zamkną. Gdzie może uderzyć lockdown?

Minister zdrowia: Czwarta fala pandemii możliwa już w sierpniu. Morawiecki ostrzega

Przewidywania prof. Parczewskiego pokrywają się z wcześniejszymi komunikatami resortu zdrowia. - Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia - powiedział pod koniec czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus.

Przedstawiciel rządu odniósł się też do kwestii powrotu niektórych restrykcji. - Pod tym względem, jeśli ten przejściowy wzrost zachorowań miałby miejsce we wrześniu, to siłą rzeczy maseczki pozostaną obostrzeniem. Musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych - stwierdził.

Przed czwartą falą przestrzega też premier Mateusz Morawiecki. - Polacy są dziś uśpieni. Jednoznacznie muszę powiedzieć, że to nie jest dobra sytuacja, że jesteśmy uśpieni tym niskim poziomem zakażeń. Musimy zachować ogromną czujność - stwierdził szef rządu cytowany przez "Gazetą Wyborczą". Ostrzegł też przed kolejnymi wariantami wirusa. - Dziś mowa jest o mutacji delta, ale przecież już za rogiem czai się mutacja Lambda. To są ryzyka, których można cały czas uniknąć - stwierdził. 

Minister rozwoju: Rząd zakłada lockdown jako wariant

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk również blokady poszczególnych regionów nie wyklucza. Zapowiedziała, że pod koniec wakacji ma rozpocząć konsultacje z poszczególnymi branżami pod kątem ewentualnych obostrzeń

- Mam nadzieję, że sytuacja nie będzie się wymykała spod kontroli, ale musimy zakładać najgorszy z możliwych scenariuszy - mówiła wiceminister - stwierdziła. - Mam nadzieję, że o pełnym lockdownie nie będziemy mówić - dodała przyznając jednocześnie, że wariant lockdownu jest przez rząd brany pod uwagę. 

Niedzielski o możliwym lockdownie: Restrykcje będą mniejsze

Niedzielski stwierdził też, że ewentualne inne restrykcje, które mogłyby zostać wprowadzone przy wystąpieniu czwartej fali, "prawdopodobnie będą mniejsze, bo pandemia nie będzie już w takim stopniu zaburzała życia społecznego i gospodarczego". O ile oczywiście liczba pozostanie pod kontrolą - zastrzegł. 

Podobnego zdania jest prof. Parczewski. Jego zdaniem lockdowny będą miały mniejsze natężenie i bardziej lokalny charakter. Rząd już zapowiedział, że odsetek osób zaszczepionych będzie brany pod uwagę przy ewentualnych decyzjach o kolejnych obostrzeniach.

Szczepienie przeciwko COVID-19Niemcy boją się wariantu Delta. "7 procent poważnie się rozchorowało"

Więcej o: