Bańka cenowa na rynku nieruchomości? Ekonomista: Ryzyko jest wysokie. Uwrażliwiam bank centralny

Czy na rynku nieruchomości mamy już bańkę cenową? - Możemy mówić o tym, że ryzyko jest wysokie i na to ryzyko uwrażliwiam bank centralny - mówił w środowym "Studiu Biznes" Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i Szkoły Głównej Handlowej. Posłuchaj fragmentu rozmowy.

Ceny mieszkań biją kolejne rekordy, a coraz mniej z nas stać nawet na to, by wziąć kredyt hipoteczny. Mieszkania w Polsce stają się coraz mniej dostępne - wynika z analiz ekspertów Banku Pekao. Średnia cena transakcyjna nieruchomości rośnie od 2018 roku, gdy w tym samym czasie siła nabywcza spada. W pierwszym kwartale 2018 roku cena metra kwadratowego mieszkania przekraczała barierę 10 tys. zł. W tym czasie siła nabywcza wynosiła niespełna 8 metrów kwadratowych (dane dotyczą wynagrodzenia rocznego, nie miesięcznego). Dziś średnia cena mieszkania przebija barierę 12 tys. zł za metr, a siła nabywcza spada w kierunku siedmiu metrów kwadratowych. Mówiąc innymi słowy: wzrost wynagrodzeń nie nadąża za wzrostem cen nieruchomości. Czytaj więcej na ten temat.

Czy rynek już w tym momencie jest "przegrzany" i czeka go gwałtowne schłodzenie? O to w najnowszym odcinku "Studia Biznes" pytamy dr. Adama Czerniaka, głównego ekonomistę Polityki Insight.

Zobacz wideo Bańka cenowa na rynku nieruchomości? „Ryzyko jest wysokie"
Więcej o: