Rząd rozda miliardy. "12 tys. zł na dziecko" w poniedziałek na biurku premiera. Nawet 1000 zł rocznie do kieszeni

Postępują prace nad projektami ustaw dotyczącymi polityki prorodzinnej w ramach Polskiego Ładu. Jak poinformowała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, w poniedziałek dokumentami zajmie się Zespół do spraw Programowania Prac Rządu.

Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej, powiedziała Polskiemu Radiu, że chodzi między innymi o prowadzony przez ministerstwo rodziny projekt rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

- Czyli tym świadczeniu o charakterze pronatalistycznym, opiekuńczym dla rodziców, którzy mają drugie lub kolejne dziecko. Ci rodzice będą mogli ubiegać się o 12 tysięcy złotych, jeżeli dziecko będzie miało od 12 do 36 miesięcy. Będzie można rozdzielić te pieniądze - albo pobierać 1000 złotych przez rok, albo po 500 złotych przez dwa lata - wyjaśniła. Jak dodała, ustawa ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Polski Ład. W poniedziałek projektem o "12 tysiącach zł na dziecko" ma zająć się rząd

Budżet na realizację tych przepisów w przyszłym roku to około trzy i pół miliarda złotych. Maląg zaznaczyła, że w projekcie o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewidziano też zwiększenie środków na program Maluch Plus.

- Do tej pory było to rocznie 450 milionów złotych z pieniędzy krajowych, teraz będzie to łącznie ok. półtora miliarda złotych. Budżet krajowy to ponad 450 milionów, do tego środki z Krajowego Planu Odbudowy plus środki europejskie. Będziemy chcieli tutaj zaproponować, aby środki trafiały na tworzenie miejsc dla gmin i był 3-letni okres utrzymania projektu i finansowania przez nas, plus zabezpieczenie dla rodziców jak najniższych kosztów - tłumaczyła szefowa ministerstwa rodziny i polityki społecznej.

Ponadto Zespół do spraw Programowania Prac Rządu zajmie się przepisami o zagwarantowaniu wkładu własnego do kredytów mieszkaniowych.

Więcej o: