Biedronka w Ursusie otwarta w niedziele. Zrobimy tam zakupy, bo stała się punktem obsługi przesyłek

Biedronka nawiązała współpracę z Pocztą Polską, w efekcie czego sklepy tej sieci będą mogły oferować usługę pocztową - poinformował w czwartek portal money.pl . Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie prowadzenie handlu w niedzielę. Na razie, w ramach testów, na takich zasadach działać ma m.in. sklep zlokalizowany w Warszawskim Ursusie.

Usługa pocztowa testowana jest m.in. w Biedronce przy ul. Skoroszewskiej 5B w Warszawie. Na drzwiach sklepu widnieje już informacja: "Punkt obsługi przesyłek. Poczta Polska, Allegro smart". W niedzielę Biedronka przy Skoroszewskiej będzie otwarta od godz. 7 do 23.30. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Biedronka w Ursusie będzie otwarta w niedzielę. Uruchomiono tam punkt obsługi przesyłek 

W komunikacie przesłanym redakcji portalu money.pl biuro prasowe sieci Biedronka zapewniło, że "zawsze przestrzega przepisów obowiązującego prawa".

"Dokładnie wsłuchujemy się w zapotrzebowanie naszych klientów, którzy oczekują możliwości realizacji swoich potrzeb zakupowych oraz usługowych w jednym miejscu. Rozpoczęliśmy testy nowej usługi w zaledwie kilku lokalizacjach spośród ponad 3 tysięcy sklepów naszej sieci. Testy są prowadzone wspólnie z doświadczonym partnerem, narodowym operatorem pocztowym, Pocztą Polską" - czytamy w stanowisku biura prasowego Biedronki.

Tym samym Biedronka dołączyła do szybko poszerzającego się grona sieci, które już wprowadziły do swoich sklepów usługi pocztowe. Zakupy w niedziele można zrobić m.in. w Żabkach oraz niektórych placówkach Stokrotki, Intermarche i Polomarket. 

Zakaz handlu w niedzielę. PiS chce zaostrzenia przepisów. Sprawie przyjrzy się również TK

Jak widać, uchwalone w 2017 r. przepisy o zakazie handlu w niedziele nie wytrzymały zderzenia z rzeczywistością. W PiS co jakiś czas pojawiają się głosy o potrzebie uszczelnienia przepisów, zwłaszcza, że domaga się tego NSZZ Solidarność. Partia rządząca już wkrótce ma przejść od słów do czynów, o czym świadczy niedawna wypowiedź posła PiS Janusza Śniadka. - Dostaliśmy zielone światło na zmianę przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Nowelizacja ustawy jest już gotowa, na początku lipca trafi do Sejmu - zapewniał w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna".

Polityk wyraził nadzieję, że przepisy uszczelniające ustawę wejdą w życie przed końcem wakacji. - Należy jak najszybciej skończyć z nadużywaniem furtki, jaką jest otwieranie sklepów spożywczych w ostatni dzień tygodnia pod pretekstem działalności pocztowej - podkreślał Śniadek. Główna zmiana ma polegać na tym, że sklepy będą mogły prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówki pocztowe, pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla nich dominujący - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

Kwestią legalności wprowadzonego zakazu handlu ma zająć się wkrótce również Trybunał Konstytucyjny - wyrok w tej sprawie ma zostać ogłoszony 27 lipca. Wniosek do TK złożyła Konfederacja Lewiatan jeszcze w 2018 roku. Zaskarżone zostały wówczas cztery przepisy ustawy, a zwłaszcza punkt, który zakazuje placówkom handlowym w niedziele i święta "wykonywania czynności związanych z handlem, w tym powierzania pracownikowi wykonywania czynności związanych z handlem".

Trybunał KonstytucyjnyTrybunał Konstytucyjny będzie orzekał ws. handlu w niedziele

Według Konferencji Lewiatan, przepis ten nie spełnia kryteriów związanych z dopuszczalną ingerencją w wolność w pracy. Wskazano też na to, że przepis wywołuje skutki takie jak grupowe zwolnienia, obniżenie dochodów czy zwiększenie godzin pracy w pozostałych dniach.

Więcej o: