Trybunał Konstytucyjny będzie orzekał ws. handlu w niedziele. Wyrok miał zapaść w marcu

27 lipca ma zostać ogłoszone orzeczenie ws. przepisów wprowadzających zakaz handlu w niedzielę (z pewnymi wyjątkami). Wniosek w tej sprawie złożyła Konfederacja Lewiatan jeszcze w 2018 roku. Wyrok w tej sprawie miał natomiast zapaść już w marcu.

Termin ogłoszenia orzeczenia w tej sprawie został wyznaczony pierwotnie na 24 marca 2021 roku. Data ta została jednak odwołana i dopiero teraz wyznaczono nowy termin ogłoszenia. Orzeczenie ma zostać podane do publicznej wiadomości we wtorek 27 lipca o godzinie 10:30.

Sprawą zajmie się skład pięciorga sędziów: przewodniczący Jarosław Wyrembak, sprawozdawca Justyn Piskorski, prezes TK Julia Przyłębska oraz sędziowie Zbigniew Jędrzejewski i Andrzej Zielonacki - podaje "DGP". 

Zobacz wideo Ustawa o zakazie handlu będzie zmieniana. Minister Szwed zdradza szczegóły

Ustawa wprowadzająca niedzielę handlowe została zaskarżona już w 2018 roku. Chodzi o cztery punkty

Wniosek w sprawie niedzieli handlowych trafił do Trybunału Konstytucyjnego w maju 2018 roku. Zaskarżone zostały wówczas cztery przepisy ustawy, a zwłaszcza punkt, który zakazuje placówkom handlowym w niedziele i święta "wykonywania czynności związanych z handlem, w tym powierzania pracownikowi wykonywania czynności związanych z handlem".

Według Konferencji Lewiatan, przepis ten nie spełnia kryteriów związanych z dopuszczalną ingerencją w wolność w pracy. Wskazano też na to, że przepis wywołuje skutki takie jak grupowe zwolnienia, obniżenie dochodów czy zwiększenie godzin pracy w pozostałych dniach.

Koronawirus. Kiedy zostaną otwarte restauracje? Pozwy za lockdown bezowocne? Rząd może zabezpieczyć się orzeczeniem TK

Kolejny zaskarżony punkt ustawy dotyczy wyłączenia niektórych obiektów - aptek, stacji benzynowych, kwiaciarni, kiosków czy sklepów z pamiątkami z zakazu handlu w niedzielę. Zdaniem organizacji prowadzi to do dyskryminacji części pracowników związanych z handlem.

Konferencja zwraca też uwagę na vacatio legis, które wynosiło zaledwie 23 dni czy zakaz pracy od godziny 24 w sobotę do 24 w niedzielę, podczas gdy Kodeks pracy wskazuje, że niedziela i święto trwają od godziny 6 w dniu do godziny 6 w następnym dniu.

Zdjęcie ilustracyjne Zakaz handlu w niedzielę. Poseł PiS pyta Gowina, czy będą zmiany

Więcej o: