Zmiany w zasadach wywłaszczenia. Rząd proponuje bonusy. "Obecny system jest niesprawiedliwy społecznie"

Rząd szykuje zmiany w wywłaszczeniach polegające na doliczaniu bonusów. - Obowiązujący od 1998 r. system odszkodowań za wywłaszczenia na inwestycje celu publicznego jest bardzo niesprawiedliwy społecznie - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Zobacz wideo „Paszcza krokodyla" na rynku nieruchomości. „Osoby bez mieszkań są coraz bardziej wykluczane"

Wiceminister ogłosił reformę zasad rekompensaty za wywłaszczenie pod inwestycje celu publicznego. Jak tłumaczył, zgodnie z obowiązującymi zasadami podstawą do naliczenia odszkodowania jest szacowana wartość nieruchomości, która nie obejmuje poniesionych kosztów związanych z przeprowadzką czy przeniesieniem działalności gospodarczej.

Studio BiznesBańka cenowa na rynku nieruchomości? Ekonomista: Ryzyko jest wysokie

Zmiany w zasadach wywłaszczenia. Rząd zaoferuje bonusy

Propozycja zmian przedstawiona przez wiceministra infrastruktury Marcina Horałę polega na wypłacaniu 10 proc. bonusu dla każdego właściciela wywłaszczanej nieruchomości oraz 20 proc. bonusu dla właścicieli lokali mieszkalnych i usługowych.

Reforma zakładałaby również przyznanie dwóch dodatkowych przywilejów: możliwości roszczenia cywilnego o zwrot szkody rzeczywistej, jeśli w związku z wywłaszczeniem dana osoba poniesie większe szkody, a także możliwość uzyskania do 100 proc. odszkodowania w przypadku gdy rekompensata nie pozwoli pokryć kosztów przeprowadzki.

Budowa domu (zdjęcie ilustracyjne)Materiały budowlane mocno drożeją. Ceny płyt OSB w górę aż o 40 proc.

"Polska będzie miała najlepszy dla obywateli system wywłaszczeń w Europie"

Projekt zmian w systemie odszkodowań za wywłaszczenia został dziś skierowany do Zespołu Programowania Prac Rządu. - Chcemy, żeby państwo polskie, jeżeli dokonuje wywłaszczenia na inwestycje publiczne, w sposób adekwatny pokrywało te rzeczywiste koszty, które dotykają osoby wywłaszczanej - tłumaczył Marcin Horała.

Wiceminister zachęcił do udziału w konsultacjach, aby "dzięki tej zmianie Polska będzie miała najlepszy dla obywateli system wywłaszczeń na inwestycje celu publicznego w Europie".

Więcej o: