Koniec z przepisywaniem kodu. Rusza BLIK zbliżeniowy. Będzie dostępny w tych bankach [LISTA]

BLIK zbliżeniowy już wkrótce będzie dostępny dla klientów sześciu banków. Nowa usługa przede wszystkim nie będzie wymagała logowania do aplikacji mobilnej banku i przepisywania kodów.
Zobacz wideo Dlaczego kurs złotego jest rekordowo słaby?

BLIK to system płatności mobilnych, który pozwala użytkownikom smartfonów m.in. dokonywanie płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych. Obecnie płatność BLIK-iem polega na wpisaniu na terminalu płatniczym sześciocyfrowego kodu i zatwierdzeniu transakcji w bankowej aplikacji mobilnej. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

BLIK zbliżeniowy dostępny już wkrótce

Polski Standard Płatności (PSP), operator systemu BLIK, zapowiada nowe rozwiązanie, jakim jest możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych. BLIK zbliżeniowy przyspieszy proces płatności i będzie wygodniejszy dla klientów. Wystarczy jedynie odblokowanie telefonu i przyłożenie go do terminala - bez wpisywania kodu i logowania do aplikacji bankowej, bez konieczności podpinania karty. Nie będzie wymagane nawet połączenie z internetem czy siecią komórkową - czytamy w komunikacie prasowym PSP.

Płatność zbliżeniowa BLIK-iem będzie możliwa dzięki wykorzystaniu technologii Mastercard. Nowe rozwiązanie ma być dostępne już wkrótce w Polsce i nie tylko. "Jesteśmy gotowi do realizowania płatności zbliżeniowych. Poszczególne banki na polskim rynku będą udostępniały tę możliwość swoim klientom sukcesywnie. Co ważne, bez względu na bank rozwiązanie będzie wszędzie działać tak samo. Nasi użytkownicy zapłacą zbliżeniowo na całym świecie" - powiedział Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIK-a.

BLIK zbliżeniowy. Jak z niego skorzystać?

BLIK zbliżeniowy wymaga aplikacji mobilnej banku na platformie Android. Z kolei smartfon musi obsługiwać funkcję NFC (Near Field Communication). Kolejnym wymogiem jest posiadanie aktywnej blokady urządzenia, czyli zabezpieczenie telefonu kodem, odciskiem palca lub biometrią twarzy.

Aby dokonać płatności BLIK-iem zbliżeniowo, wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala płatniczego z włączoną funkcją NFC. Jak pisaliśmy wcześniej, w czasie płatności smartfon nie musi być połączony z internetem ani nawet znajdować się w zasięgu sieci komórkowej. Wcześniej użytkownik musi jednorazowo aktywować płatności zbliżeniowe BLIK w bankowej aplikacji mobilnej.

Które banki udostępnią BLIK zbliżeniowy? [LISTA]

Jak wyjaśnia operator Polski Standard Płatności, dostęp do nowej usługi jest otwarty dla każdego banku oferującego BLIK-a. Jednak BLIK zbliżeniowy zostanie już w najbliższym czasie udostępniony klientom sześciu banków, które wymieniamy na poniższej liście:

  • Alior Bank;
  • ING Bank;
  • Bank Millennium;
  • mBank;
  • PKO Bank Polski;
  • Santander Bank Polska.
Więcej o: