Volkswagen musi wypłacić tysiące odszkodowań kierowcom. Jest decyzja sądu

Tysiące klientów Volkswagena ma prawo domagać się odszkodowania - orzekł sąd w Amsterdamie. Chodzi o manipulacje emisjami spalin z silników diesla. Volkswagen zapowiedział już odwołanie.
Zobacz wideo Smog stwarza zagrożenie nie tylko zimą. Dlaczego?

W środę sąd w Amsterdamie nakazał niemieckiemu koncernowi motoryzacyjnemu Volkswagen wypłatę odszkodowania dla klientów firmy. Chodzi o samochody wyposażone w oprogramowanie, które miało manipulować emisjami spalin z silników diesla. Pozew przeciwko Volkswagenowi wniosła holenderska fundacja "Stichting Car Claim".

Volkswagen zapłaci za manipulacje emisjami spalin

Zgodnie z wydanym wyrokiem, klienci, którzy zakupili nowe samochody marki Volkswagen, Audi, Seat lub Skoda wyposażone we wspomniane wcześniej oprogramowanie, mogą domagać się odszkodowania w wysokości 3 tys. euro - podaje portal Dutch News. W przypadku pojazdów używanych, wysokość rekompensaty wyniesie 1,5 tys. euro.

Koncern Volkswagen ogłosił, że nie zgadza się z wyrokiem holenderskiego sądu i zapowiedział odwołanie. "Uważamy, że właściciele samochodów w Holandii nie ponieśli żadnych strat ekonomicznych z tego powodu. Wszystkie pojazdy są bezpieczne i sprawne w ruchu drogowym, a z powodu tego problemu nie doszło do utraty wartości handlowej na rynku holenderskim, co potwierdzili zewnętrzni eksperci ds. wyceny" - brzmi oświadczenie Volkswagena, cytowane przez agencję Reuters.

Afera Dieselgate kosztowała Volkswagena ponad 31 miliardów euro

Przypomnijmy, że we wrześniu 2015 r. Volkswagen oficjalnie przyznał się do używania nielegalnego oprogramowania do oszukiwania testów emisji w Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie zmodyfikowane zostały miliony samochodów z silnikiem wysokoprężnym tak, aby oszukać testy emisji. W następstwie skandalu określanego jako Dieselgate, Volkswagen zapłacił do tej pory ponad 31 miliardów euro kar, kosztów wycofania i odszkodowań właścicielom takich samochodów.

Więcej o: