1000 Plus nie tylko dla małżeństw. Rząd wypłaci pieniądze również "samotnie wychowującym dzieci"

W przyszłym roku ruszyć ma nowy projekt wspierający demografię. W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego wypłacić będzie można nawet 1000 zł miesięcznie. Komu przysługują środki? Jakie jeszcze nowe projekty przygotowuje rząd? Wyjaśnił to resort rodziny.

W ramach Polskiego Ładu rząd chce uruchomić nowy projekt, którego celem jest wspieranie demografii. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, nazwany przez media programem 1000 Plus, ma ruszyć już od stycznia 2022 roku. 

Świadczenie przysługiwać będzie na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Maksymalna wysokość świadczenia wyniesie 12 tys. zł. Przez rok otrzymywać będzie można 1 tys. zł miesięcznie lub 500 zł przez dwa lata - wybór formy wypłaty należeć będzie do rodziców. 

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

1000 Plus tylko dla małżeństw? Resort rozwiewa wątpliwości

W mediach pojawiły się wątpliwości dotyczące tego, kto będzie objęty nowym programem. Czy tylko rodziny usankcjonowane związkiem małżeńskim? Ministerstwo Pracy właśnie rozwiało wątpliwości. 

"Nie przewiduje się żadnych ograniczeń w uprawnieniu do rodzinnego kapitału opiekuńczego ze względu na stan cywilny rodziców ubiegających się o to świadczenie, dlatego będzie ono przysługiwać również osobom samotnym wychowującym dzieci" - sprecyzował resort w odpowiedzi na zapytanie Radia Zet. 

Zmiany w 500 plus (zdjęcie ilustracyjne)500 plus. Od 2022 r. możliwe duże zmiany w programie. Rząd pokazał projekt ustawy

1000 Plus to za mało? Możliwe też 400 Plus

Ministerstwo informuje również, że może pojawić się jeszcze jedno świadczenie. Tzw. 400 Plus obejmowałoby te dzieci, które nie zakwalifikowały się to wypłat z Rodzinnego Kapitału. 

Pieniądze nie trafiałyby też bezpośrednio do rodziców. "Dofinansowanie będzie przysługiwać w wysokości 400 zł miesięcznie i będzie przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna. Szacuje się, że tym wsparciem zostanie objętych około 108 tysięcy dzieci" - wyjaśnia resort. 

- Nie poddajemy się i po "500 Plus" robimy kolejne wysiłki, aby wesprzeć rozwój demograficzny - argumentował w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas pikniku "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy". - Dzieci są skarbem narodu i dlatego dwa miesiące temu zapowiedzieliśmy rodzicielski kapitał opiekuńczy - dodał. 

Donald TuskDonald Tusk: 500 plus nikt nikomu nie zabierze

Więcej o: