Ceny gazu pójdą w górę już w sierpniu. O ile wzrosną rachunki?

Ceny gazu dla gospodarstw domowych wzrosną od 1 sierpnia br. o 12,4 proc. Zmiana taryfy została zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki w piątek 16 lipca.

Poprzednio cena gazu została podwyższona w kwietniu br. o 6 proc. Obecnie, podobnie jak wiosną, jako powód podwyżki podano wzrosty cen gazu na rynku hurtowym na Towarowej Giełdzie Energii. "TGE stanowi główne źródło pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG Obrót Detaliczny" - tłumaczy URE. PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych.

Zobacz wideo Raty kredytów drastycznie wzrosną? Ekspert mówi o pułapce niskich stóp procentowych

Podwyżki cen gazu. Kto zapłaci więcej?

"Obecna zmiana taryfy oznacza wzrost cen gazu o 12,4 proc. Stawki opłat abonamentowych pozostają natomiast na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że w części rachunku płaconej PGNiG OD spowoduje to wzrost średnich płatności o 11,4 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego oraz gazu zaazotowanego Ls oraz o 11,5 proc. dla odbiorców używających gazu zaazotowanego Lw" - czytamy w komunikacie Urzędu Regulacji Energetyki.

URE wyjaśnia, że "na skutek aktualnej zmiany w taryfie PGNiG OD i przy obowiązujących stawkach dystrybucyjnych PSG [Polskiej Spółki Gazwnictwa - red.], wzrost kompleksowych płatności (tj. łączny rachunek za gaz oraz jego dostawę) dla odbiorców będzie niższy niż wzrost cen samego gazu".

Jak poinformowano, podwyżkę najmniej odczują tzw. "kuchenkowicze", czyli osoby, których zużycie gazu ogranicza się do przygotowywania posiłków. Zgodnie z zapewnieniami URE przy wzroście ceny rachunku o 5,35 proc., mają płacić tylko złotówkę więcej niż dotychczas. Użytkowników, wykorzystujących gaz do podgrzewania wody, czeka wzrost ceny o 7,45 proc., przez comiesięczny rachunek wyjdzie droższy o 6,71 zł. Najwięcej dopłacą osoby, które gazowo ogrzewają swoje domy - tu cena wzrośnie o 7,9 proc., czyli dodatkowe 20,63 zł miesięcznie.

Ceny gazu pójdą w górę. Inflacja także

Podwyżka cen gazu będzie skutkowała wyższą inflacją, co przewidują zgodnie eksperci banków PKO BP i mBank. Analitycy pierwszego z nich twierdzą, iż "zwiększa się prawdopodobieństwo, że na koniec roku zobaczymy inflację na poziomie 5 proc.". Ekonomiści mBanku prognozują natomiast podbicie cen o 0,1 punktu proc. oraz dalsze wzrosty cen w 2022 roku.

Okres obowiązywania nowych stawek rozpocznie się 1 sierpnia i potrwa do 31 grudnia 2021 roku.

Więcej o: