Sławoj Leszek Głódź i jego majątek. WP: Nieruchomości warte nawet 15 mln zł. Duchowny: Bzdura

Dziennikarze WP.pl zebrali informacje z ksiąg wieczystych, by przy pomocy ekspertów oszacować majątek należący do emerytowanego biskupa Sławoja Leszka Głódzia. Według ustaleń portalu, były metropolita gdański ma mieć nieruchomości warte nawet 15 milionów złotych. W odpowiedzi duchowny stwierdził, że to "bzdura".

Z danych z ksiąg wieczystych i wyceny rzeczoznawców ma wynikać też, że emerytowany arcybiskup aktualnie jest właścicielem 154 887 metrów kwadratowych nieruchomości, na co składają się nie tylko budynki, ale też lasy czy grunty orne.

Jak podaje portal, z ksiąg wynika też, że Sławoj Leszek Głódź w 2006 r. pozbył się m.in. nabytego w 1999 r. dwupokojowego mieszkania w Warszawie. Przy średniej transakcyjnej wynoszącej wtedy 7140 złotych oszacowano, że za tę nieruchomość mógł otrzymać około 378 tys. złotych.

Zobacz wideo Dlaczego księża milczą w sprawach patologii w Kościele?

Majątek Sławoja Leszka Głódzia

Nieruchomości, które ma według WP.pl posiadać emerytowany biskup, to: 

  1. Nieruchomość (w mediach nazywana jest "pałacem" Głódzia) o łącznej powierzchni 13 048 metrów kwadratowych (siedem działek). Wcześniej w budynku tym mieściła się szkoła, a teraz znajduje się tam (poza domem mieszkalnym) także ośrodek Caritas oraz siedem budynków pomocniczych. Arcybiskup w 2006 roku kupił ten teren od gminy za 60 tysięcy złotych. Analitycy z firmy Cenatorium dokonali wyceny tej posiadłości, która według nich warta jest około 6-8 mln złotych.
  2. Gospodarstwo rolne (o powierzchni około 3 800 metrów kwadratowych) z domem opieki prowadzonym przez zakonnice, domem jednorodzinnym i budynkiem gospodarczym oraz działkami leśnymi - wartość od 1,4 do 1,8 mln złotych.
  3. Trzy działki o powierzchni dwóch i pół hektara - zadrzewione, z budynkiem gospodarczym i gruntami ornymi (76-110 tys. zł).
  4. Posiadłość niedaleko Bobrówki, na którą składają się dwie działki należące do niego (obok są też dwie działki, których właścicielami są członkowie jego rodziny). Posiadłość ma powierzchnię ponad hektara, znajdują się na niej dwa domy mieszkalne, budynki gospodarcze i kilka stawów. Mogą mieć one wartość 4,8-5,2 mln złotych. 

Według wycen ekspertów przeprowadzonych dla portalu, wszystkie nieruchomości Sławoja Leszka Głódzia mogą mieć wartość od 12,2 do 15,1 mln złotych. Więcej na ten temat można przeczytać na WP.pl.

Ogromny majątek abp. Głódzia. Wysoka emerytura, ziemia i domy warte milionyOgromny majątek abp. Głódzia. Wysoka emerytura i domy warte miliony

Sławoj Leszek Głódź: Bzdury i naciągane kwoty

Duchowny w marcu 2021 roku otrzymał od Watykanu nakaz zamieszkania poza archidiecezją w Gdańsku, zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach i zakaz spotkań na terenie tej jednostki. Wszystko, jak informowała Nuncjatura Apostolska w Polsce, w związku z zaniedbaniami w postępowaniach o nadużycia seksualne duchownych archidiecezji gdańskiej wobec osób małoletnich. Stolica Apostolska zobowiązała go też do wpłaty pieniędzy na fundację, która przeciwdziała nadużyciom seksualnym w Kościele. Sławoj Leszek Głódź wrócił wówczas do wsi Bobrówka, a już w czerwcu został wybrany sołtysem w gminie Jaświły (jako sołtys nie musi przedstawiać swojego majątku - w porównaniu do wójtów, burmistrzów, prezydentów czy radnych).

Arcybiskup nie chciał rozmawiać o swoim majątku z dziennikarzami portalu. Słysząc wycenę stwierdził jednak, że wyceny są "bzdurami", kwoty "są naciągane", a jego majątek to "dobro wspólne".

Abp Sławoj Leszek GłódźGłódź ma wyższą emeryturę niż papież. Olbrzymie świadczenia polskich księży

Więcej o: