Jeff Bezos poleci w kosmos. Gdzie i kiedy można obejrzeć transmisję lotu?

Amerykański miliarder Jeff Bezos już 20 lipca wyruszy w podróż kosmiczną w rakiecie suborbitalnej wielokrotnego użytku. Została ona zbudowana przez Blue Origin, czyli prywatną firmę kosmiczną założoną przez Bezosa w 2000 roku. Lot potrwa około 11 minut, a biznesmenowi towarzyszyć będą jeszcze trzy osoby.

Podróż czteroosobowej załogi z Bezosem na czele zaplanowano na wtorek 20 lipca. Gdzie i kiedy będzie można obejrzeć transmisję lotu w kosmos? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

Podróż Jeffa Bezosa w kosmos. Gdzie obejrzeć transmisję lotu?

Rakieta New Shepard wystartuje o godzinie 8 CT (o godzinie 15 czasu polskiego) we wtorek, 20 lipca. Transmisję na żywo będzie można oglądać już od 13:30 naszego czasu na stronie Blue Origin. Lot ma trwać około 11 minut, a po powrocie kapsuły na Ziemię odbędzie się konferencja prasowa, która również będzie transmitowana na żywo.  

Załoga rakiety kosmicznej poleci aż do linii Kármána, czyli punktu powszechnie uważanego za krawędź kosmosu - około 100 km w górę.

Jeff Bezos wyruszy w kosmos. Kto będzie mu towarzyszyć?

Jak podaje Reuters, w 11-minutowej podróży rakietą Jeffowi Bezosowi towarzyszyć będą: 82-latka Wally Fank, która przygotowywała się do lotu kosmicznego, jednak nigdy nie do doszło oraz 18-letni student fizyki Oliver Daemen. Towarzyszyć im będzie również brat Jeffa - Mark Bezos. Co ciekawe, w podróży kosmicznej na pokładzie nie będzie ani astronautów, ani wyszkolonego personelu. Oznacza to, że będzie to pierwszy na świecie niepilotowany lot w kosmos.

Co ciekawe, jeśli wszystko pójdzie z planem, lot New Shepard przejdzie do historii również z innego powodu. Oliver Daemen stanie się najmłodszym, a Wally Funk najstarszą astronautką w historii.

Następny lot Blue Origin planowany jest na koniec września lub na początek października. Dyrektor generalny Bob Smith poinformował, że wiele osób jest skłonnych słono zapłacić za to, by wyruszyć w kosmos. Jest to więc wielki test dla firmy, który wykaże, czy Blue Origin jest w stanie zaoferować komercyjne usługi kosmicznej turystyki.

Więcej o: