Jeff Bezos leci w kosmos już dzisiaj. O której startuje kapsuła Blue Origin?

Jeff Bezos poleci we wtorek w kosmos. Dokładniej rzecz biorąc odbędzie suborbitalny lot w kapsule swojego przedsiębiorstwa Blue Origin. O której Jeff Bezos leci w kosmos? Odpowiadamy.

Blue Origin to firma należąca do Jeffa Bezosa, która będzie oferowała komercyjne loty w kosmos. Technicznie rzecz biorąc, pierwszy lot będzie suborbitalny - na wysokości ok. 100 km n.p.m. Taka wysokość pozwoli jednak szefowi Amazona i jego współpasażerom doświadczyć stanu nieważkości. 

Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

Kiedy Jeff Bezos leci w kosmos? Gdzie oglądać?

Pierwszy załogowy lot suborbitalny kapsuły Blue Origin zaplanowano dzisiaj na 15:00. Kapsuła na kilka minut zabierze w kosmos cztery osoby, w tym założyciela firmy Blue Origin, miliardera Jeffa Bezosa. Na pokładzie znajdą się także brat Bezosa, 82-letnia pionierka astronautyki Wally Funk oraz 18-letnie Oliver Daemon, który zapewnił sobie miejsce w kapsule podczas specjalnej internetowej aukcji.

Kapsuła o nazwie New Shepard wyniesie załogę na wysokość około 100 kilometrów stanowiącą umowną granicę kosmosu. Po odłączeniu kapsuły Blue Origin rakieta powróci na Ziemię, gdzie wyląduje automatycznie. Kapsuła przez trzy minuty będzie przebywać w kosmosie. Jej pasażerowie doświadczą stanu nieważkości. Potem kapsuła wejdzie w atmosferę i przy użyciu trzech spadochronów opadnie na Ziemię. Cała wyprawa ma trwać około 11 minut.

Wydarzenie będzie można śledzić w internecie. Transmisja będzie dostępna na stronie blueorigin.com.

Miliarderzy latają w kosmos

Dziewięć dni temu podobny lot suborbitalny odbyła załoga firmy Virgin Galactic z miliarderem Richardem Bransonem na pokładzie. Obie firmy, a także firma Elona Muska SpaceX planują w niedalekiej przyszłości uruchomienie komercyjnych turystycznych lotów w kosmos.

Więcej o: