Płaca minimalna w 2022 r. Podwyżka dla ponad dwóch milionów Polaków. Jest projekt rozporządzenia

Płaca minimalna w 2022 r. ma wzrosnąć do 3 tysięcy złotych, a minimalna stawka godzinowa ma być na poziomie 19,60 zł. Takie są założenia rządowego projektu rozporządzenia.
Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku? [Q&A]

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się w piątek projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Projekt przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Tłum ludzi spacerujących w maseczkach (zdjęcie ilustracyjne) Ilu Polaków nie pracuje? "Za mało aktywnych zawodowo"

Płaca minimalna. Propozycja rządu na rok 2022

"W projekcie proponuje się ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 3000 zł (wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 7,1 proc. oraz relację do prognozowanego na 2022 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 51,4 proc.) oraz minimalnej stawki godzinowej na poziomie 19,60 zł" - napisano w uzasadnieniu.

Jak podano w ocenie skutków regulacji, podwyżka płacy minimalnej oraz stawki godzinowej obejmie ok. 2,2 mln osób, a gospodarstwa domowe mają na tym zyskać około 4,06 mld zł. dodatkowego dochodu. Koszt podwyżki płacy minimalnej w 2022 r. dla małych i średnich firm to ok. 5,24 mld zł rocznie, a dla dużych prawie 789 mln zł.

Pieniądze Płacę minimalną ustali rząd. Fiasko negocjacji związkowców i przedsiębiorców

Wzrost płacy minimalnej bez niespodzianek

W rozporządzeniu pojawiły się dokładnie takie same kwoty podwyżki, jakie w czerwcu proponował rząd. Przypomnijmy, że Rada Dialogu Społecznego prowadziła rozmowy w sprawie wysokości płacy minimalnej, lecz nie osiągnęła porozumienia. Co prawda pracodawcy przystali na propozycje rządu, lecz przeciwni byli związkowcy, którzy oczekiwali minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. na poziomie 3,1 tys. zł brutto. W związku z tym wysokość pensji minimalnej ostatecznie określił rząd.

Więcej o: