Będą dodatkowe dni urlopu dla pracowników. Ale tylko dla wybrańców. Kto skorzysta?

Pracownikom przysługuje zazwyczaj od 20 do 26 dni urlopu. Grupy uprzywilejowane mogą cieszyć się dłuższym urlopem. Za sprawą nowelizacji ustawy o PIP wkrótce dołączą do nich pracownicy z kolejnej grupy zawodowej. I nie będą to lekarze czy pielęgniarki, ale inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy.
Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Sejm przyjął 8 lipca nowelizację ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, która mówi o przyznaniu prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla niektórych pracowników PIP. We wtorek została jednogłośnie przyjęta przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Bon turystyczny można wykorzystać na wakacje w Polsce (zdjęcie ilustracyjne) Polacy chętnie korzystają z bonów turystycznych. Aktywowało je 2,4 mln osób

Dodatkowy urlop dla inspektorów PIP

Nowela przewiduje przyznanie dodatkowego urlopu dla inspektorów pracy wykonujących czynności kontrolne przez co najmniej 10 lat w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy - w wymiarze 12 dni - czytamy w komunikacie Państwowej Inspekcji Pracy.  Ustawa trafi pod obrady planarne Senatu i w przypadku przyjęcia jej przez Izbę bez zmian zostanie przekazana prezydentowi do podpisu. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Według PIP propozycja przyznania dodatkowego urlopu dla niektórych pracowników jest "bardzo istotna dla funkcjonowania inspekcji pracy". "Inspektorzy pracy, realizując swoje zadania związane z przeprowadzaniem kontroli, są bowiem w codziennej pracy narażeni na stres i duże obciążenie psychiczne. Ponadto nieustannie muszą poszerzać wiedzę i stawiać czoła nowym zadaniom, którymi są rokrocznie mocno obciążani" - uważa Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Pensja minimalna (zdjęcie ilustracyjne) Podwyżka dla ponad dwóch milionów Polaków. Jest projekt rozporządzenia

Grupy uprzywilejowane mają dłuższe urlopy

Pracownicy zatrudnieni przez co najmniej 10 lat mają prawo skorzystać z 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. W przypadku krótszego stażu pracy przysługuje im 20 dni urlopu - tak wynika z art. 153 Kodeksu pracy. Jednak istnieją również grupy uprzywilejowane, które mogą cieszyć się dłuższym urlopem.

W Polsce zaliczają się do nich m.in. nauczyciele, prokuratorzy i sędziowie, policjanci oraz żołnierze. Od przyszłego roku dołączą do nich także inspektorzy PIP. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prokuratorzy i sędziowie po 10 latach pracy otrzymują dodatkowe 6 dni urlopu, a po 15 latach pracy - 12 dni. W przypadku policjantów jest to dodatkowe 5 dni urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu 15 lat, 9 dni w przypadku pracowników z 20-letnim stażem służby oraz 13 dni urlopu przy 25-letnim stażu.

Więcej o: