Budowa CPK. Mają przenosić całe miejscowości. Precedensowe przepisy o relokacji

W piątek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiła się informacja dotycząca projektu ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jego część odnosi się do rozległych wywłaszczeń obejmujących całe miejscowości.

W piątek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiła się informacja dotycząca projektu ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Za jego opracowanie odpowiadać będzie pełnomocnik ds. CPK Marcin Horała, a rząd ma przyjąć projekt w trzecim kwartale br.

Zobacz wideo Gosek-Popiołek: Jeżeli coś dzieje się w ramach specustawy, udział społeczeństwa jest bardzo mały

Projekt ustawy przewiduje m.in. konsolidację operatorów infrastruktury lotniskowej w ramach jednej grupy kapitałowej. Projekt ma również pozwolić usprawnić i przyspieszyć inwestycje lotniskowe, kolejowe, a także towarzyszące w związku z CPK. Projektowane przepisy mają ponadto usprawnić procesy nabywania nieruchomości na potrzeby CPK. Jednocześnie zapewniono, że w tej kwestii uwzględniono szereg postulatów społecznych dotyczących warunków nabycia.

W projekcie czytamy o  rozszerzeniu katalogu "działań publicznych w projekcie CPK o działania koordynacyjne w obszarze rozwoju regionalnego, modyfikując w tym zakresie istniejące rozwiązania prawne". Ponadto "projekt uwzględnia szereg postulatów społecznych w obszarze nieruchomości, wprowadzając m.in. pierwsze w krajowym porządku prawnym rozwiązania dla procesów zorganizowanej relokacji miejscowości".

Wiceminister infrastruktury Marcin HoralaZmiany w zasadach wywłaszczenia. "Obecny system jest niesprawiedliwy społecznie"

Zmiany w zasadach wywłaszczenia. Rząd zaoferuje bonusy

Tymczasem, jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, w połowie lipca wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ws. CPK Marcin Horała głosił reformę zasad rekompensaty za wywłaszczenie pod inwestycje celu publicznego. Tłumaczył, że zgodnie z obowiązującymi zasadami podstawą do naliczenia odszkodowania jest szacowana wartość nieruchomości, która nie obejmuje poniesionych kosztów związanych z przeprowadzką czy przeniesieniem działalności gospodarczej.

Propozycja zmian przedstawiona przez wiceministra infrastruktury Marcina Horałę polega na wypłacaniu 10 proc. bonusu dla każdego właściciela wywłaszczanej nieruchomości oraz 20 proc. bonusu dla właścicieli lokali mieszkalnych i usługowych.

Marcin Horała (PiS), wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu KomunikacyjnegoHorała: Moim zdaniem CPK nie powstałby tylko w trzech przypadkach

Reforma zakładałaby również przyznanie dwóch dodatkowych przywilejów: możliwości roszczenia cywilnego o zwrot szkody rzeczywistej, jeśli w związku z wywłaszczeniem dana osoba poniesie większe szkody, a także możliwość uzyskania do 100 proc. odszkodowania w przypadku gdy rekompensata nie pozwoli pokryć kosztów przeprowadzki.

Więcej o: