Od początku 2020 roku zakaz handlu obowiązuje w swojej pełnej formie. Tym samym większość niedziel jest niehandlowa z zaledwie kilkoma wyjątkami. W 2021 roku wyznaczono siedem niedziel handlowych. Większość związana z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepie, jak święta oraz początek i koniec roku szkolnego.
25 lipca to niedziela niehandlowa. To oznacza, że większość sklepów jest dziś zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz większość sklepów wielkopowierzchniowych, jak np. Lidl.
Zakaz handlu nie dotyczy małych sklepów osiedlowych i sieci działających na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Żeby takie sklepy były otwarte, za ladą musi jednak stanąć właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło.
Warto zauważyć, że zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. Biedronka jest jedną z ostatnich dużych sieci, które - na razie częściowo - rozpoczynają działalność w niedziele objęte zakazem handlu. Jak w przypadku innych sieci powodem jest świadczenie usług pocztowych - ustawa przyjęta przez PiS dopuszcza bowiem taki wyjątek. W niedziele pracuje wiele sklepów sieci Żabka, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum, ABC. Wszystkie świadczą usługi pocztowe
Do sklepów spożywczych dołączają też markety budowlane. Chodzi o placówki sieci Bricomarche w Poznaniu, Białogardzie i Pabianicach, które już "zapraszają swoich klientów na zakupy także w niedziele objęte zakazem handlu".
Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko trzy. Najbliższa niedziela handlowa przypada dopiero po wakacjach, gdy uczniowie wracają do szkół. Na dwie kolejne będzie trzeba czekać do grudnia, sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.
Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco: