Plany odbudowy czterech kolejnych krajów zatwierdzone przez KE. Polska czeka

Słowenia, Chorwacja, Cypr i Litwa - do tych krajów w przyszłym miesiącu mogą popłynąć pieniądze z Funduszu Odbudowy po pandemii. Polski plan odbudowy nadal nie dostał zielonego światła od Komisji Europejskiej.

Kolejne cztery unijne kraje uzyskały akceptację dla swych planów na wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa. Pozytywną ocenę tych planów, wydaną wcześniej przez Komisję Europejską, potwierdzili ministrowie finansów państw członkowskich podczas wideokonferencji. Procedury zostaną sfinalizowane jeszcze w tym tygodniu.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Nasi sąsiedzi z zaakceptowanym planem odbudowy

Nasi sąsiedzi z północnego wschodu - Litwa, a także Słowenia, Chorwacja, Cypr - do tych krajów w przyszłym miesiącu mogą popłynąć pieniądze z Funduszu Odbudowy po pandemii.

Rząd promujący Krajowy Plan OdbudowyFundusz Odbudowy. Unijne kraje dostaną przelewy w lipcu, Polska czeka w kolejce

"Plany są wysokiej jakości, jest równowaga między reformami i inwestycjami" - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis. Wcześniej, kilkanaście dni temu zostały zaakceptowane plany 12 państw Unii Europejskiej. Próżno szukać wśród nich naszego kraju. Polska nadal czeka na zielone światło z Komisji. 

Belgium EU PolandKrajowy Plan Odbudowy opóźniony. Rząd ubolewa: KE na każdym kroku atakuje

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele polskich władz informowali, że nasz kraj zakończył negocjacje z Komisją Europejską. Dziś - w poniedziałek 26 lipca - wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że decyzje mogą się opóźniać ze względu na okres wakacyjny. Formalnie termin na jej podjęcie przez Komisję upływa 3 sierpnia, ale jej wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis nie wykluczył, że ten termin może ulec wydłużeniu. 

Polski rząd: Komisja Europejska nas atakuje

Jak donosi "DGP", w obozie Zjednoczonej Prawicy panuje przekonanie, że Bruksela wykorzystuje polski plan odbudowy, żeby "zmotywować" polskie władze do wykonania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

KE na każdym kroku nas atakuje. Komisja nie ma własnych pieniędzy, a próbuje wykorzystywać kwestie merytoryczne do realizowania kwestii politycznych

- przekonuje cytowana przez "DGP" anonimowa osoba z rządu.

Krajowe programy zostaną sfinansowane ze specjalnego unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii w wysokości 750 miliardów euro. Zasilą go pieniądze, które Komisja zaczęła pożyczać na rynkach finansowych. Państwa członkowskie muszą zakontraktować przyznane środki w najbliższych trzech latach, a wydać do 2026 roku. Każdy kraj powinien przeznaczyć co najmniej 37 procent pieniędzy na projekty realizujące cele klimatyczne, a jedną piątą na gospodarkę cyfrową.

Więcej o: