Wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Jacek Sasin: "Jest oczkiem w głowie naszego rządu"

Nakłady na ochronę zdrowia w Polsce wzrosną do 7 proc. PKB w ciągu sześciu lat - zapowiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jest to jedno z założeń Polskiego Ładu.
Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Minister Jacek Sasin podkreślił, że obecnie budżet przeznacza 5,85 procent PKB na ochronę zdrowia. W trakcie konferencji prasowej przed szpitalem w Łańcucie wyraził również nadzieję, że próg 7 proc. zostanie osiągnięty szybciej niż za sześć lat.

.0,06684549 powodu, dla którego doradcom podatkowym "podoba się" Polski Ład

Polski Ład. Wzrost nakładów na ochronę zdrowia

- Chcemy tego zobowiązania z całą pewnością dotrzymać. To ulokuje Polskę w tym gronie państw europejskich, wysokorozwiniętych krajów europejskich, gdzie ten poziom wydatków budżetowych, publicznych jest na takim poziomie - mówił wicepremier Jacek Sasin.

Dodał, że elementem dbania o zdrowie Polaków jest również zniesienie limitów do specjalistów. Pozwoli to na lepszy dostęp do badań i konsultacji specjalistycznych oraz na skuteczniejsze wykorzystanie nowoczesnego sprzętu w placówkach ochrony zdrowia.

- Sektor życia społecznego, jakim jest ochrona zdrowia, jest niezwykle ważny, można powiedzieć jest oczkiem w głowie naszego rządu - przekonywał.

"W ostatnich latach rządowi PiS udało się znacząco zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia. Dla porównania w 2014 r. pod koniec rządów PO-PSL wynosiły one ok. 73 mld zł, czyli 4,5 proc PKB, a w 2020 r. już ponad 124 mld zł, to wzrost do 5,8 proc. PKB" - napisał na Twitterze Jacek Sasin.

PiS zaprezentował Polski Ład"Polski Ład to program wielkiej centralizacji Polski". Samorządy w dziesięć lat stracą 132 mld zł

Polski Ład. Ustawy mogą trafić do Sejmu we wrześniu

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w zeszłym tygodniu, że ustawy podatkowe, które mają wprowadzić w życie Polski Ład, zostaną przegłosowane w późniejszym, niż do tej pory zakładano, terminie. Negocjacje nad ostatecznym kształtem ustawy się przeciągnęły.

- One się wydłużyły faktycznie, miały być wcześniej uruchomione - stwierdził Müller. - Jeśli chodzi o pozostałe projekty, zostały wpisane w wykaz prac legislacyjnych rządu i lada moment zostaną skierowane na Radę Ministrów. Spodziewam się, że ustawa podatkowa pewnie trafi do Sejmu we wrześniu - wyjaśnił.

Więcej o: