Drożyzna na stacjach. Od czerwca benzyna 95 w górę o 47 gr. Eksperci: Brak szans na tańsze paliwa

"Ubiegłotygodniowy spadek cen w hurcie został w całości zrównoważony ostatnimi podwyżkami, co oddala szansę na tańsze paliwa" - ostrzegają eksperci z BM Reflex. Wysokie ceny paliw odbiją się na portfelach Polaków.

Za nami półmetek wakacji. Jak czytamy w raporcie BM Reflex, w II połowie lipca wyraźnie wyhamowały podwyżki cen benzyn i oleju napędowego na stacjach, natomiast dynamicznie rosły ceny autogazu. Niemniej od czerwca, kiedy odnotowaliśmy pierwsze po ponad dwóch miesiącach podwyżki cen na stacjach, benzyna 95 zdrożała o 47 gr/l, Pb98 o 37 gr/l, olej napędowy o 23 gr/l i autogaz o 44 gr/l. 

Zobacz wideo Ceny paliw wystrzeliły. Czy przekroczą 6 złotych za litr?

Drogie paliwa w Polsce

Średnie ceny paliw na dzień 29 lipca 2021 r. wzrosły do poziomu odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,72 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,93 zł/l,  dla oleju napędowego - 5,42 zł/l i autogazu - 2,73 zł/l.  W mijającym tygodniu ceny benzyn i oleju wzrosły średnio o 1 gr/l, natomiast autogazu o 11 gr/l. 

Ubiegłotygodniowy spadek cen w hurcie został w całości zrównoważony ostatnimi podwyżkami, co oddala szansę na tańsze paliwa. W przyszłym tygodniu prawdopodobieństwo gwałtownych zmian cen Pb i ON jest małe, ale nie można wykluczyć zmian cen na pojedynczych stacjach. W przypadku LPG możemy odnotować wzrost średniego poziomu cen do 5 gr/l. 

Drożej niż rok temu 

W porównaniu do sytuacji sprzed roku benzyny 95 i 98 są droższe odpowiednio o 33 proc. i 29 proc., olej napędowy o 27 proc. i autogaz o 36 proc.  

"Na rynku ropy naftowej mijający tydzień przyniósł systematyczny wzrost cen ropy, w efekcie ceny wrześniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wzrosły do poziomu 76 USD za baryłkę. Od 1 sierpnia OPEC większy każdego miesiąca wydobycie ropy o 0,4 mln baryłek dziennie, co zmniejsza obawy o podaż ropy w nadchodzących miesiącach" - poinformowano.

Więcej o: