Kierował stadniną w Janowie, gdy padły klacze Shirley Watts. Marek Skomorowski p.o. prezesa Michałowa

Jest jednym z założycielem Solidarnej Polski, w 2016 roku kierował Stadniną Koni Janów Podlaski. Odszedł z niej po śmierci dwóch koni należących do żony perkusisty The Rolling Stones. Marek Skomorowski wrócił jednak do kierowania stadniną. Tym razem w Michałowie.

Stadnina Koni Michałów potwierdziła w odpowiedzi na pytanie Gazeta.pl, że od 6 sierpnia funkcję pełniącego obowiązki prezesa zarządu pełni Marek Skomorowski. "Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o. uprzejmie informuje, że z dniem 6 sierpnia 2021 r. funkcję pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu objął pan Marek Skomorowski" - poinformował Gazeta.pl sekretariat SK Michałów. Potwierdziły się tym samym wcześniejsze informacje, które publikował Marek Szewczyk, były redaktor naczelny pisma "Koń Polski". 

Zobacz wideo Opozycja w czasie przemówienia Suskiego w sprawie lex TVN: "Hańba nie zaszczyt!"

Skomorowski w 2016 roku kierował stadniną w Janowie Podlaskim. Ze stanowiska odszedł po tym, jak zmarły konie należące do Shirley Watts, żony perkusisty The Rolling Stones. Amra i Preria umarły przez skręt jelit. Po tych wydarzeniach Watts zabrała ze stadniny swoje konie. 

Zastąpił na stanowisku Marka Trelę, który placówką kierował przez 15 lat. Po odejściu dostał inną państwową posadę - został prezesem Zamojskich Zakładów Zbożowych. Produkują mąkę pszenną oraz otręby. Należą do państwowej spółki Elewarr, która podlega Agencji Rynku Rolnego. 

Stadniny ze stratą. Kolejny rok z rzędu

Stadnina Koni Michałów odnotowała w 2020 roku ponad 900 tys. zł straty. Wcześniej była na minusie 1,3 mln zł. W 2020 roku na pokaźnym minusie, wynoszącym 3,53 mln zł, znalazła się też legendarna hodowla koni arabskich w Janowie Podlaskim. W 2019 roku Janów przyniósł stratę w wysokości 1,25 mln zł. W porównaniu z rokiem 2018 oznaczało to sporą poprawę, bo spółka odnotowała wówczas stratę w wysokości 3,3 mln zł. W 2017 roku była na minusie 1,6 mln zł.

Wcześniej jednak spółka radziła sobie wyśmienicie - w 2015 i 2016 r. odnotowywała zyski w wysokości kolejno ok. 3,2 mln zł oraz 81 tys. zł.

Marek Skomorowski jest ekonomistą. Pracował głównie w sektorze bankowym. W czasach pierwszych rządów PiS był zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. Jest jednym z założycieli Solidarnej Polski.

Więcej o: