Discovery podejmie kroki prawne wobec Polski ws. "lex TVN". Poinformowano Dudę. "Nie mamy wyjścia"

Amerykański koncern Discovery w czwartek oficjalnie poinformował polskie władze o wszczęciu kroków prawnych ws. działań dotyczących koncesji dla TVN24. "Discovery nadal dąży do pozytywnego rozwiązania tej sytuacji, ale jeśli to się nie powiedzie, Discovery zamierza wszcząć postępowanie arbitrażowe" - czytamy w komunikacie Amerykanów.

Koncern Discovery w czwartkowym komunikacie poinformował "o podjęciu działań prawnych na podstawie dwustronnej umowy inwestycyjnej między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Rzeczpospolitą Polską". Mowa o podpisanym w 1990 r. traktacie o stosunkach handlowych i gospodarczych.

Jak czytamy w stanowisku Amerykanów, jest to "następstwem kampanii dyskryminacyjnej Polski przeciwko TVN Discovery, w tym odmowy przedłużenia koncesji na nadawanie TVN24".

W komunikacie wspomniano również o nowelizacji ustawy medialnej, która w środę została przegłosowana w Sejmie. Nowelizację nazwano "zamachem na niezależne media i wolność prasy", stwierdzono także, że "jest wymierzona bezpośrednio w TVN Discovery, wiodącą w kraju niezależną grupę nadawczą i dostawcę wiadomości, a także jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce".

Koncern zaznaczył także, że TVN przez lata znajdował się na celowniku obecnego rządu pod kątem "represji skierowanych wobec niezależnych mediów", co "bezpośrednio naruszało ochronę prawną dotyczącą wolności słowa".

Zobacz wideo Morawiecki o "lex TVN": Nasze argumenty są przeinaczane i tego echa docierają za ocean

"Będziemy dynamicznie bronić naszych praw"

W komunikacie poinformowano, że zawiadomienie o sporze zostało przekazane w czwartek prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Zaznaczono, że jeśli sytuacja nie zostanie "pozytywnie rozwiązana", Discovery zamierza wszcząć postępowanie arbitrażowe i dochodzić pełnego odszkodowania za naruszenia ze strony Polski.

Zgodnie z art. 9 traktatu, po upływie sześciu miesięcy od dnia powstania sporu spółka może domagać się rozstrzygnięcia m.in. w drodze arbitrażu przez Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych.

- Discovery z powodzeniem działa i inwestuje w Polsce od prawie 25 lat, co czyni nas obecnie jednym z największych międzynarodowych inwestorów i pracodawców w tym niesamowitym kraju. Szkodliwe i dyskryminujące działania obecnego polskiego rządu nie pozostawiają nam jednak innego wyjścia, jak wniesienie oskarżenia na podstawie dwustronnego traktatu inwestycyjnego między Polską a Stanami Zjednoczonymi - komentuje JB Perrette, prezes i dyrektor generalny Discovery International.

Perrette zapowiedział, że koncern będzie "dynamicznie bronić swoich praw", a nowelizacja ustawy medialnej "będzie miała efekt mrożący na amerykańskie i europejskie inwestycje w polską gospodarkę".

 Koncesja dla TVN24. Brak decyzji KRRiT

Obecna koncesja TVN24 wygasa 26 września 2021 roku i choć nadawca wystąpił z prośbą o jej przedłużenie w lutym ubiegłego roku, to dotychczas Rada nie zdecydowała się jej przedłużyć. Brak decyzji Rady w tej sprawie będzie oznaczać utratę licencji na nadawanie kanału.

Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, problem w przedłużeniu koncesji wynika z tego, że właścicielem kanału (jak i całej spółki TVN) jest Polish Television Holding, zarejestrowany w Holandii, należący do amerykańskiego koncernu Discovery.

"Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - tak napisała niedawno Krajowa Rada. TVN24 przypomina, że w 2015 roku KRRiT zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału, a rok później wydała koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. 

W środę Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej, nazywaną "lex TVN", która ogranicza możliwość uzyskania koncesji podmiotom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a zatem uderzyłaby w praktyce m.in. w TVN24. Wnioskodawca projektu Marek Suski z PiS zapowiedział jednak, że PiS złoży w Senacie poprawkę, która umożliwi stacji dalsze nadawanie.

Więcej o: