Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest badaniem demograficznym i statystycznym, którego celem jest zebranie informacji na temat stanu i struktury ludności. W Polsce jest on przeprowadzany mniej więcej co dekadę.
Obowiązek spisania się ma każdy dorosły obywatel. Jak czytamy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, spisowi powszechnemu podlegają:
Aby wziąć udział w spisie powszechnym, wystarczy wypełnić formularz na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Uczestnicy spisu muszą potwierdzić swoją tożsamość w systemie teleinformatycznym. W tym celu można skorzystać z bankowości elektronicznej, profilu zaufanego lub numeru PESEL (ostatnia metoda wymaga podania imion rodziców).
W spisie powszechnym można wziąć udział również w tradycyjny sposób. Formularz spisowy można wypełnić w urzędzie gminy albo poprzez wywiad bezpośredni lub telefoniczny. W takiej sytuacji dane statystyczne zbiera rachmistrz. Spisać telefonicznie można się pod numerem 22 279-99-99. Dzwonić można od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.
Pamiętajmy jednak, że gdy odwiedzi nas rachmistrz, nie można mu odmówić. To samo dotyczy telefonu od rachmistrza. W takiej sytuacji mamy obowiązek natychmiast poddać się spisowi powszechnemu. Nic nie dadzą zapewnienia, że dokonamy samospisu.
Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończy się 30 września 2021 roku. Do tego dnia będzie się można spisać zarówno przez internet, jak i telefonicznie.
Jak wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny, za odmowę wzięcia udziału w spisie powszechnym grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Grzywna może zostać nałożona także na osoby, które wbrew obowiązkowi przekazują dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym. O wysokości kary decyduje sąd.